ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“Πάτησε” Δούκα και κορυφή!

Ντέρμπι στα χαρτιά μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στον πρωταθλητή Δούκα η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας που του επιβλήθηκε με 7-1 στο Κλειστό του Καματέρου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Futsal Superleague. Πλέον, οι “κιτρινόμαυροι” φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Παναθηναϊκό (19 βαθμοί) και παράλληλα αποσπάστηκαν 6 βαθμούς από την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η AEK μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προσπαθώντας να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τους παίκτες του Δούκα να πιέζουν ασφυκτικά. Η “Ένωση” είχε στο 3′ δοκάρι, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Δούκας απάντησε με δύο σουτ, που όμως δε βρήκαν στόχο. Ο “Δικέφαλος” συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 8′, κάνοντας το 1-0 με τον Μάνο, ενώ λίγα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας ο Ζιάκας. Το σύνολο του Γιάννη Ζιάβα δεν σταμάτησε εκεί και στο 19΄ έκανε τρία τα τέρματα του εκ νέου με τον Μάνο, με το 3-0 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Όπως τελείωσε το 1ο ημίχρονο ξεκίνησε και το 2ο με την ΑΕΚ να σκοράρει με τον Θανασάι. Η ΑΕΚ είχε σχεδόν σε όλο το δεύτερο μισό του παιχνιδιού την κατοχή, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να απειλήσουν. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι “κιτρινόμαυροι” να κάνουν 5 τα τέρματα τους ξανά με τον Θανασάι, έχοντας όμως δευτερόλεπτα μετά απάντηση από τον Δούκα, που μείωσε σε 5-1. Το ρεσιτάλ των γκολ δεν είχε τελειώσει, όμως ακόμα για τους Κυπελλούχους Ελλάδος, καθώς οι Σκουτέλης και Δελλαπόρτας διαμόρφωσαν το τελικό 7-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρεώση για την ΑΕΚ, το επόμενο Σαββατοκύριακο (03-04/11), όταν και θα οριστεί το ντέρμπι των Αθηνών, με την ομάδα μας να φιλοξενείται στην έδρα του Παναθηναϊκού.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 7-1
Ημίχρονα: 3-0, 7-1.
Σκόρερς: Μάνος (2), Ζιάκας, Θανασάι (2), Σκουτέλης, Δελλαπόρτας.