ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“Πάτησε” Ολυμπιακό και κορυφή!

Μετά από ένα συγκλονιστικό και ανεπανάληπτο παιχνίδι, η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 4-3 στις νίκες και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, 4 αγωνιστικές πριν το φινάλε του Πρωταθλήματος. Η “Ένωση” κέρδισε με το ίδιο σκορ που είχε ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι, ωστόσο στο σύνολο των σετ προηγείται με 31-28 με αποτέλεσμα να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

Άπαντες στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο πανηγύρισαν ξέφρενα τη νίκη που αποτελεί την πρώτη απέναντι στο συγκεκριμένο αντίπαλο. Όλη η ομάδα πανηγύρισε μετά το τέλος με τους φίλους της ΑΕΚ που βρέθηκαν στο παλαιό κλειστό της Ορεστιάδας και τους στήριξαν από την αρχή μέχρι το τέλος, επιδεικνύοντας άψογη συμπεριφορά.

Παράλληλα, η ΑΕΚ επικράτησε και της Φιλίας Ορεστιάδας με 4-0, συνεχίζοντας το σερί νικών της.

Στο πρώτο παιχνίδι ο Λαγογιάννης αντιμετώπισε τον Σγουρόπουλο. Στο πρώτο σετ, ο άσσος της ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-3 και 6-4, μείωσε ως το 8-7 και με σερί 3-0 έφτασε στο σετ πόνιτ (8-10), κατακτώντας το σετ με 11-9. Στο δεύτερο σετ, ο Σγουρόπουλος προηγήθηκε με 7-4 και 8-5, με τον Λαγογιάννη να ισοφαρίζει σε 8-8. Ο παίκτης της ΑΕΚ αν και είχε σετ πόιντ (9-10), τελικώς έχασε το σετ με 12-10. Στο τρίτο σετ, ο Σγουρόπουλος βρέθηκε μπροστά με 2-1, με τον Λαγογιάννη να απαντά με σερί πόντων και να φτάνει στο 6-9. Ο αντίπαλος ισοφάρισε σε 9-9, όμως ο παίκτης της “Ένωσης” πήρε το σετ με 9-11 (2-2). Στο τελευταίο σετ, ο Λαγογιάννης αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-6, 3-7 και 7-9, τελικώς έχασε το σετ και το game με 11-9 και 3-2 αντίστοιχα.

Στο δεύτερο παιχνίδι αναμετρήθηκαν οι Ρηνιώτης – Κοσίμπα. Στο πρώτο σετ, ο Ρηνιωτης προηγήθηκε με 3-0, αλλά ο Κοσίμπα απάντησε (5-7). Ο Κοσίμπα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήρε το σετ με 6-11. Στο δεύτερο σετ, παρά το νέο 3-0, ο άσσος της ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 3-6 και 4-7. Ο Ρηνιώτης μείωσε σε 7-8, με τον Κοσίμπα να κάνει με εντυπωσιακά χτυπήματα το 7-11 (0-2 σετ). Στο τρίτο σετ, ο Κοσίμπα βρέθηκε να προηγείται με 4-9, ο Ρηνιώτης μείωσε σε 7-9 και 8-10, αλλά με καρφί του Κοσίμπα έγινε το 8-11 και 1-1 στα games.

Στο τρίτο παιχνίδι αγωνίστηκαν οι Μέντεζ (ΟΣΦΠ) και Όμπεσλο (ΑΕΚ). Στο πρώτο σετ, ο Όμπεσλο προηγούνταν με 3-6, με τον Μέντεζ να ισοφαρίζει σε 6-6. Αυτή ήταν και η τελευταία αντίδραση του παίκτη του ΟΣΦΠ στο σετ, με τον Όμπεσλο να κάνει το 0-1 στα σετ με 6-11. Στο δεύτερο σετ, ο Όμπεσλο προηγήθηκε με 2-3, με τον Μέντεζ να αντιδράει (8-3). Ο παίκτης της ΑΕΚ μείωσε σε 6-8, αλλά ο Μέντεζ ισοφάρισε σε 1-1 με 7-11. Στο τρίτο σετ, ο Μέντεζ έφτασε στο 6-3, με τον Όμπεσλο να μην μπορεί να απαντήσει (11-4, 2-1 σετ). Στο τέταρτο σετ, ο Μέντεζ πέρασε μπροστά με 3-1 και 6-4, αλλά ο Όμπεσλο με μεγάλη ανατροπή προηγήθηκε με 6-9 και κατέκτησε το σετ με 8-11 (2-2). Στο πέμπτο σετ, με δύο “sorry” προηγήθηκε με 4-0 και 5-1. Ο Όμπεσλο μείωσε αρχικά σε 8-5 και 9-7 και ισοφάρισε σε 9-9. Ο Μέντεζ πήρε σετ πόιντ (10-9), ο Όμπεσλο ισοφάρισε (10-10) και πέρασε μπροστά με 10-11. Μετά από ανεπανάληπτους πόντους, ο Μέντεζ πήρε το σετ με 14-12 (2-1 games).

Στο τέταρτο παιχνίδι, ο Κοσίμπα αντιμετώπισε τον Σγουρόπουλο. Στο πρώτο σετ, παρά το αρχικό 2-4 του Κοσίμπα, ο Σγουρόπουλος πέρασε μπροστά με 7-4 και έκανε το 1-0 σετ με 11-6. Στο δεύτερο σετ, ο Κοσίμπα δεν άφησε εξ’ αρχής περιθώρια στον αντίπαλό του και αφού προηγήθηκε με 2-7, έκανε το 1-1 με 5-11. Στο τρίτο σετ, ο παρά το αρχικό 2-6, ο Σγουρόπουλος επανήλθε και πέρασε μπροστά με 9-7 και 10-9. Ο Κοσίμπα ισοφάρισε σε 10-10, αλλά “λύγισε” με 14-12 μετά από ένα εντυπωσιακό σερί χτυπημάτων και από τους δύο αθλητές. Στο τέταρτο σετ, ο Κοσίμπα βρέθηκε και πάλι μπροστά με 2-6, αλλά αυτή τη φορά διατήρησε τη διαφορά του μέχρι τέλους κάνοντας το 2-2 στα σετ με 4-11. Στο πέμπτο σετ, οι δύο παίκτες βάδιζαν πόντο-πόντο ως το 3-3. Σε εκείνο το σημείο ο απίστευτος Κοσίμπα με σερί 5-0 έφτασε στ 3-8 και πήρε το σετ και το game με 5-11 και 2-3! Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα του άσσου του Ολυμπιακού μετά από πολλούς μήνες, δείγμα της εξαιρετικής εμφάνισης του Κοσίμπα.

Στο πέμπτο παιχνίδι, ο Λαγογιάννης κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Μέντεζ. Ο Πορτογάλος στο πρώτο σετ ξεκίνησε δυνατά (7-3), με τον Λαγογιάννη να ισοφαρίζει σε 7-7 και 8-8. Ο Μέντεζ έφτασε σε σετ πόιντ, αλλά και πάλι ο νούμερο ένα στην κατάταξη της χώρας, Λαγογιάννης, ισοφάρισε σε 10-10. Ο Μέντεζ κατάφερε με μεγάλη δυσκολία να κάνει το 12-10 (1-0). Στο δεύτερο σετ, ο Λαγογιάννη προηγήθηκε με 3-6, με εξαιρετικά χτυπήματα. Ο Μέντεζ, όμως, με σερί πόντων ισοφάρισε σε 6-6 και έκανε το 2-0 με 11-9. Στο τρίτο σετ, ο Λαγογιάννης και πάλι πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-6. Ο Μέντεζ ανέτρεψε την κατάσταση (8-7), με τον Λαγογιάννη να απαντά με σερί 4-1 για το 2-1 στα σετ (9-11). Στο τέταρτο σετ, ο Μέντεζ δεν άφησε περιθώρια στον Λαγογιάννη, πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 6-2 και έφτασε στο 11-5, σημειώνοντας το 3-2 για τον Ολυμπιακό.

Στο έκτο παιχνίδι, ο Όμπεσλο αντιμετώπισε τον Ρηνιώτη. Με απίστευτα τεχνικά χτυπήματα, ο Σουηδός άσσος της ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-5, με τον άσσο του Ολυμπιακού να ισοφαρίζει σε 5-5. Ο Όμπεσλο δεν πτοήθηκε και έφτασε εύκολα στο 0-1 στα σετ με 7-11. Στο δεύτερο σετ, και πάλι ο Όμπεσλο βρέθηκε μπροστά με 2-6 και 3-9. Ο αθλητής των “ερυθρολεύκων”, μείωσε σε 7-9, αλλά ο Όμπεσλο με 8-11 έκανε το 0-2 στα σετ. Ο Ρηνιώτης αντέδρασε άμεσα και στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 5-2. Ο Όμπεσλο απάντησε και έφτασε ως το 8-8, με τον Ρηνιώτη να μειώνει σε 1-2 σετ με 11-9. Στο τέταρτο σετ, παρά το ισχνό προβάδισμα του άσσου της ΑΕΚ (3-4), ο Ρηνιώτης απάντησε και προηγήθηκε με 8-7. Ακόμα κι έτσι, ο Όμπεσλο έφτασε στο ματς πόιντ (9-10), αλλά με σερί 4-1, ο Ρηνιώτης ισοφάρισε σε 2-2 σετ (13-11). Στο πέμπτο σετ, ο παίκτης του Ολυμπιακού προηγήθηκε με 4-2, με τον Όμπεσλο να ανατρέπει την κατάσταση (4-5). Οι δύο παίκτες έφτασαν χέρι-χέρι ως το 7-7, όπου ο Ρηνιώτης με σερί 3-0 έδωσε στον Ολυμπιακό ματς πόιντ. Σε εκείνο το σημείο ο Όμπεσλο με ολύμπια ψυχραιμία και ανεπανάληπτους πόντους ισοφάρισε αρχικά σε 10-10 και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ με 10-12 (3-3 νίκες).

Στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι, οι Κοσίμπα και Όμπεσλο αντιμετώπισαν σε “διπλό” τους Μέντεζ και Ρηνιώτη. Οι αθλητές της ΑΕΚ μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο σετ το οποίο κέρδισαν με 2-11. Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγούνταν μέχρι το 7-6, με τους δύο παίκτες μας να “τρέχουν” σερί 1-5 και να πετυχαίνουν το 0-2 στα σετ με 8-11. Στο τρίτο σετ, οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν και από το 6-5 και έπειτα ανάγκασαν σε σωρεία λαθών τους “κιτρινόμαυρους”, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 1-2 σετ (11-5). Στο τέταρτο σετ, οι “κιτρινόμαυροι” προηγούνταν με 6-7, αλλά οι Ρηνιώτης/Μέντεζ πήραν το προβάδισμα με 8-7 και 9-8. Οι Όμπεσλο/Κοσίμπα ισοφάρισαν σε 9-9 και πήραν ματς πόιντ (9-10). Ωστόσο, δεν το εκμεταλλεύτηκαν με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 2-2 σετ με 12-10. Στο πέμπτο και τελικό σετ του “διπλού”, παρά το αρχικό 3-1, οι “κιτρινόμαυροι” προσπέρασαν με 4-5. Οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν να “τρέξουν” ένα σερί 3-0 με τη βοήθεια και του φιλέ (7-5), αλλά οι Όμπεσλο και Κοσίμπα απάντησαν αμέσως (7-7). Οι Ρηνιώτης και Μέντεζ έφτασαν στο 9-7 βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ. Κι όμως. Με απίστευτη ανατροπή και τρομερά χτυπήματα των Όμπεσλο/Κοσίμπα, η ΑΕΚ κέρδισε με 9-11 το σετ, 2-3 το game και 3-4 τον αγώνα εν μέσω αποθέωσης από τους ηρωικούς φίλους της ομάδας που πανηγύρισαν ξέφρενα την πολυπόθητη νίκη!

Στο δεύτερο παιχνίδι με αντίπαλο τη Φιλία Ορεστιάδας, οι “κιτρινόμαυροι” δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα, με τους Σάφερ, Κοσίμπα (2 νίκες) και Λαγογιάννη να οδηγούν την ΑΕΚ σε ένα εύκολο 0-4.

Η ΑΕΚ αύριο (27/01, 10:00) αντιμετωίζει τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, με την οποία και “κλείνει” το πρόγραμμα της το διήμερο. Στο πλευρό της ομάδας βρίσκεται και ο διευθυντής επικοινωνίας του Συλλόγου, Χάρης Δεληνικόλας.

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΕΚ 3-4
Σγουρόπουλος – Λαγογιάννης 3-2 (09-11, 12-10, 11-05, 09-11, 11-09)
Ρηνιώτης – Κοσίμπα 0-3 (06-11, 07-11, 08-11)
Μέντεζ – Όμπεσλο 3-2 (06-11, 11-07, 11-04, 08-11, 14-12)
Σγουρόπουλος – Κοσίμπα 2-3 (11-06, 05-11, 14-12, 04-11, 05-11)
Μέντεζ – Λαγογιάννης 3-1 (12-10, 11-09, 09-11, 11-05)
Ρηνιώτης – Όμπεσλο 2-3 (07-11, 8-11, 11-09, 13-11, 10-12)
Μέντεζ/Ρηνιώτης – Όμπεσλο/Κοσίμπα 2-3 (02-11, 08-11, 11-05, 12-10, 09-11)