ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“Σκληρή” ήττα από τις Αμαζόνες

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τις Αμαζόνες εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική της Pre League. Η “Ένωση” δεν κατάφερε να φτάσει στην τρίτη διαδοχική νίκη, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα της στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ με την Ράπτη στο σερβίς προηγήθηκε με 1-3 και 1-4 χάρη σε άσσο. Οι “κιτρινόμαυρες”, με μπλοκ των Μπίσκου-Διάλλα, ανέβασαν τη διαφορά στους 5 πόντους (1-6), για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 3-6. Με τη Νομικού να ανεβάζει ρυθμούς, ο “Δικέφαλος” έφτασε στο 5-9, για να απαντήσουν οι Αμαζόνες και να μειώσουν σε 8-9. Η ΑΕΚ με τις Μπίσκου και Ράπτη διατήρησαν το +2 ως το 9-11, όταν και με την Χριστοδούλου στο σερβίς οι Αμαζόνες “έτρεξαν” ένα σερί 15-0 (!) και έφτασαν στο σετ μπολ με 24-11 και τελικώς στο 1-0 με 25-13.

Στο δεύτερο σετ, οι Αμαζόνες προηγήθηκαν με 2-0, με τις αθλήτριες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη να ισοφαρίζουν σε 2-2. Οι “κιτρινόμαυρες” δε μπορούσαν να διασπάσουν το μπλοκ των Αμαζόνων, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο σκορ με 5-2 και τον τεχνικό της “Ένωσης” να καλεί τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ έως το 6-4, σημείο όπου οι Αμαζόνες με νέο σερί 7-0 έφτασαν στο 13-4. Η “Ένωση” κατάφερε να μειώσει σε 14-6 και με την Καββαδία στο σερβίς πλησίασε στους 5 (14-9). Με τη Νομικού η ΑΕΚ “έριξε” τη διαφορά στους 4 (15-11), αλλά με τη Χριστοδούλου να πηγαίνει στο σερβίς, οι Αμαζόνες “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 7 (18-11) και εν συνεχεία έφτασαν στο 2-0 στα σετ και πάλι με 25-13.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ με τις Καββαδία, Μπίσκου και Νομικού πήρε προβάδισμα με 0-4. Οι Αμαζόνες αντέδρασαν και εκμεταλλεύτηκαν συνεχόμενα λάθη του “Δικεφάλου”, μειώνοντας σε 3-4. Ένα χαμένο σερβίς και μία τρομερή άμυνα από την Μπελιά, έφεραν εκ νέου την “Ένωση” στο +3 (3-6), ενώ τα σερβίς της Μπίσκου και μία επίθεση της Ράπτη διαμόρφωσαν το 4-9. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι, ανέτρεψαν την κατάσταση χάρη στο σερβίς τους και την κακή υποδοχή του “Δικεφάλου” και έφτασαν στο 3-0 με 25-19.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ το επόμενο Σάββατο (02/11, 18:45) όταν και υποδέχεται το Αιγάλεω.

ΑΟΝ Αμαζόνες – ΑΕΚ 3-0
: 25-13, 25-13, 25-19.