ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

«Σαρωτική» ΑΕΚ, διέλυσε και την Πυλαία!

Μεγάλη νίκη με μεγάλη εμφάνιση για την ΑΕΚ που επικράτησε με 45-24 της Πυλαίας για την 8η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Handball Premier και ολοκλήρωσε μόνο με νίκες την πορεία της, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στους Τελικούς του Πρωταθλήματος και το Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος. Αντίπαλος της ΑΕΚ στους Τελικούς της Handball Premier θα είναι ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή, με την «Ένωση» να έχει το πλεονέκτημα έδρας και τον τίτλο να κρίνεται στις 3 νίκες.

Αξίζει να σημειωθεί πως την αναμέτρηση παρακολούθησε ο πρόεδρος του μπασκετικού τμήματος ΑΣ Πέρα Κλουμπ, Στέλιος Μουχλίδης, ενώ νωρίτερα είχε ξεναγηθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια και στα γραφεία της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, ενώ ο διοικητικός ηγέτης του τμήματος χάντμπολ της ΑΕΚ του προσέφερε στο ημίχρονο μια φανέλα της ομάδας, την οποία και φόρεσε.

Με πατημένο το γκάζι ξεκίνησε η ΑΕΚ το πρώτο ημίχρονο, καθώς στα πρώτα 7 λεπτά είχε καταφέρει να πάρει προβάδισμα με 7 γκολ(8-1) δείχνοντας πως θέλει να τελειώσει το παιχνίδι από νωρίς. Η ομάδα της Πυλαίας δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Πέτρο Μπουκοβίνα, ο οποίος «κατέβασε ρολά» στην εστία του. Η επιθετική γραμμή της ΑΕΚ, έκανε καλά την δουλειά της με τον Τζηρά να σκοράρει συνεχόμενα και να κάνει το σκορ 16-5 στα πρώτα 20 λεπτά του πρώτου μέρους. Χαρακτηριστικό της πολύ καλής επίθεσης της ΑΕΚ, είναι ότι σκόραρε ακόμα και Μπουκοβίνας από την εστία του. Η «Ένωση» δεν σταμάτησε και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 24-9.

Με πολλές αλλαγές ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο, με τον Δημήτρη Δημητρούλια να δίνει ευκαιρία σε όλους τους διαθέσιμους αθλητές του. Παρόλο αυτά η ΑΕΚ συνέχισε να έχει πολύ καλή απόδοση με τον Μπριάτκα να αναλαμβάνει το σκοράρισμα, ενώ και ο Άντελιτς που πήρε την θέση του Μπουκοβίνα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, με του γηπεδούχος να μην καταφέρνουν να σκοράρουν στα πρώτα 7 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ μέχρι το τέλος κράτησε τον ίδιο ρυθμό και κέρδισε με 45-24.

ΑΕΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας 45-24
Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-2, 12-3, 15-6, 19-8, 24-9 (ημ.), 27-9, 31-10, 35-13, 40-15, 43-20, 45-24.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 1, Μπριάτκα 5, Στεβάνοβιτς 4, Τζηράς 7, Σέβελεφ 6, Νικολαϊδης 1, Λέμος 3, Άντελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος 2, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 2, Μόγια 1, Κοτσιώνης 5 , Ουγκάλντε 3, Καλόμοιρος 1.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Χαράλαμπος Ανανιάδης ): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Αντωνιάδης, Μέτσης 3, Ελευθεριάδης 5, Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κουκμίσης, Ορφανουδάκης, Σαμαράς, Αλεξανδρής 1, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιάνος 1, Γιαννακόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης 4, Μπάτζιος 1.
Διαιτητές: Ζήσης – Χαραλαμπίδης. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 5/6-2/3.