ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Σωνάκης: “Έχουμε πολλά παραπάνω να δώσουμε”

Η ΑΕΚ μπορεί να ηττήθηκε στην Κομοτηνή από την τοπική ομάδα με 3-1 σετ, αλλά ίσως το κέρδος της χθεσινής αναμέτρησης να είναι μεγαλύτερο από τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 3ο σετ και ενώ η ομάδα μας ήταν πίσω στο σκορ και κινδύνευε με ήττα με 3-0, ο Νίκος Νεόφυτος πέρασε στο παιχνίδι τον Τάσο Σωνάκη. Ο Σωνάκης όχι μόνο έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα με το “Δικέφαλο” στη μεγάλη κατηγορία, αλλά συνέβαλε τα μέγιστα στο να κερδίσει η ομάδα το σετ, με αποκορύφωμα μία άμυνα που έβγαλε πατώντας πάνω στο τραπέζι της γραμματείας! Ο λίμπερο των “κιτρινόμαυρων” είναι ο βενιαμίν της ομάδας, καθώς έχει γεννηθεί στις 9 Νοεμβρίου 2001.

Πριν καν συμπληρώσει το 17ο έτος της ηλικίας του, μίλησε στο aek.gr για το χθεσινό παιχνίδι, αλλά και τη συνέχεια του Πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:
Ήταν ένα έντονο παιχνίδι. Γεμάτο ένταση, φωνές από φιλάθλους και των δύο ομάδων. Όλοι κάναμε ό,τι μπορούσαμε, αλλά θεωρώ ότι ως ΑΕΚ έχουμε πολλά παραπάνω να δώσουμε και να δείξουμε στον κόσμο τι αξίζουμε“.

Για την είσοδό του στο ματς που βοήθησε την ομάδα: “Δεν έχει να λέει κάτι η δική μου είσοδος στο παιχνίδι. Ο καθένας μας εδώ πρέπει να δίνει ό,τι έχει για να πάει η ομάδα εκεί που μπορεί“.

Για τον αγώνα με τον Ηρακλή: “Θέλουμε σαφώς να παίξουμε καλύτερα. Να δώσουμε ό,τι έχουμε, να κάνουμε κατάθεση ψυχής και να πετύχουμε τη νίκη που είναι αυτό που μετράει“.