ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Στο Final Four η ΑΕΚ, 3-2 τον Παναθηναϊκό!

Με μία ψυχωμένη εμφάνιση, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ απέκλεισε τον Παναθηναϊκό ΑΟ με 3-2 σετ στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος και προκρίθηκε στο Final Four της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στις Σέρρες το διήμερο 05-06/04. Οι “κιτρινόμαυρες” προηγήθηκαν με 2-0 σετ, είχαν ματς πόιντ στο 2-1 στα σετ, ωστόσο τελικώς ολοκλήρωσαν τη μεγάλη νίκη στο τάι μπρέικ.

Στο πλευρό των κοριτσιών μας βρέθηκαν και πολλοί φίλοι της ΑΕΚ που παρά και τον αγώνα μπάσκετ, παρέμειναν στο Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και “έσπρωξαν” την ομάδα μας στη νίκη. Η ΑΕΚ θα μάθει τον αντίπαλό της στον ημιτελικό αύριο (14/03) μετά από κλήρωση που θα γίνει στα γραφεία της ΕΟΠΕ.

Στο πρώτο σετ, παρά το αρχικό 5-2, το “τριφύλλι” ισοφάρισε σε 5-5. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι για ώρα (9-9, 11-11), φτάνοντας έως και το κατώφλι των 20. Για να κριθεί ο νικητής του πρώτου σετ χρειάστηκε η παράταση, όπου οι “κιτρινόμαυρες” με σοβαρότητα και ψυχραιμία επικράτησαν με 29-27.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-5. Η “Ένωση” απάντησε με τρομερό σερί 8-0, μετατρέποντας το 2-5 σε 10-5 εν μέσω αποθέωσης. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πλησιάσουν στους 3 πόντους (20-17), χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω, με το 2ο σετ να βάφεται “κιτρινόμαυρο” με 25-22.

Στο τρίτο σετ, και πάλι ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-5. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 7-6, με το ντέρμπι να παίρνει “φωτιά”. Οι “πράσινες” προηγήθηκαν με 13-15, με την “Ένωση” να απαντά με 4-0 για το 17-15. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του κόουτς Αποστολογιωργάκη έπαθαν μπλακ άουτ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 20-22 και τελικώς στο 21-25.

Στο τέταρτο σετ, μετά τις πρώτες ισοπαλίες (2-2, 3-3), ο Παναθηναϊκός “ξέφυγε” με 3-7. Μάλιστα, “εκτόξευσε” τη διαφορά και στο +6 (7-13, 10-16), ωστόσο η ΑΕΚ δεν τα παράτησε. Με τρομερή προσπάθεια, οι “κιτρινόμαυρες” ισοφάρισαν σε 17-17, παρέμειναν κοντά στο σκορ (20-22, 22-23) και πήραν και ματς πόιντ με 24-23. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με 3-0 σερί έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (24-26, 2-2 σετ).

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-0. Οι “πράσινες” ισοφάρισαν σε 4-4, για να ξεφύγει εκ νέου η ΑΕΚ με 7-4. Το 11-11, με εντυπωσιακά χτυπήματα των “κιτρινόμαυρων” έγιναν 14-12, αλλά και πάλι το “τριφύλλι” παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης (14-14). Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία ως το 16-16, με την ΑΕΚ τελικώς να κατακτά το σετ με 18-16 και τη νίκη με 3-2 σετ!

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ είναι προγραμματισμένη στις 26/03 κόντρα στην ομάδα του ΦΟ Βριλησσίων, εκτός έδρας.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 3-2
: 29-27, 25-22, 21-25, 24-26, 18-16.
ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 22 (16/44 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζίγκα 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρήστου 25 (21/61 επ., 4 άσσοι, 59% υπ. – 41% άριστες), Τοτσίδου 21 (17/55 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Καββαδία 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ), Τέζα 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σκυθιώτη (λ, 45% υπ. – 30% άριστες), Μπελιά (λ, 33% υπ. – 0% άριστες), Μπανίκα, Αντωνιάδη.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κουντουρά 5 (1/2 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νούσια 13 (11/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 31% άριστες), Κοσμά 20 (17/50 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 33% άριστες), Οικονομίδου 22 (21/57 επ., 1 άσσος), Λαμπρινίδου 16 (11/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κελεσίδη 11 (2/4 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ) / Ρόγγα (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Βογιατζόγλου Ι., Λεωνίδου, Τσιάκουλα 1 (1 μπλοκ).