ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Στους “8” του Κυπέλλου η ΑΕΚ!

Μεγάλη νίκη – πρόκριση πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με ανατροπή 3-1 σετ του Αίαντα Ευόσμου στο Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Η “Ένωση” έχοντας τη στήριξη των φίλων της, έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα και με ωραίο κατά διαστήματα βόλεϊ ανέτρεψε το 0-1 σε 3-1, απέναντι σε μία ομάδα που αγωνίζεται στη Volleyleague. Πλεόν, η ΑΕΚ περιμένει την κλήρωση των προημιτελικών την Παρασκευή (22/02, 12:00) για να μάθει τον αντίπαλο της στο δρόμο για το Final Four.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 3-3. Με σερί 0-4, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ (3-7), αναγκάζοντας τον τεχνικό της ΑΕΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Οι “κιτρινόμαυρες” δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ, καθώς το 10-15 έγινε γρήγορα 11-17, με το σετ να ολοκληρώνεται 19-25 υπέρ του Αίαντα.

Στο δεύτερο σετ, παρά το αρχικό 2-6, οι παίκτριες της ΑΕΚ αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 9-8. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας (17-16, 19-19), με την “Ένωση” να “πατάει” γκάζι σε εκείνο το σημείο και να φτάνει στην ισοφάριση με 25-21 (1-1).

Στο τρίτο σετ, ο Αίας προηγήθηκε με 0-2, με την ΑΕΚ να απαντά με ένα 5-0 χάρη στα εξαιρετικά σερβίς της Τοτσίδου (5-2). Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν μετά από ώρα όχι μόνο να ισοφαρίσουν (14-14), αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ (16-19). Επιδεικνύοντας ολύμπια ψυχραιμία και με τρομερά χτυπήματα από Τοτσίδου και Χρήστου, η ΑΕΚ “έτρεξε” ένα σερί 9-3 και κατέκτησε το σετ με 25-22 (2-1 σετ).

Στο τέταρτο σετ, ο Αίας πήρε κεφάλι στο σκορ με 4-7. Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει, φτάνοντας στον πόντο (11-12, 15-16). Οι φιλοξενούμενες έφτασαν έως το 19-20, όμως δεν ήταν αρκετό για να πτοήσει τις “κιτρινόμαυρες”. Με δυνατά σερβίς και μπλοκ που είτε κατέληγαν σε πόντο είτε “έσπαγαν” την μπάλα, οι παίκτριες της ΑΕΚ έφτασαν στο πολυπόθητο 25-22 και στο 3-1 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, το προσεχές Σάββατο (23/02, 16:00) όταν και φιλοξενεί τον ΓΑΣ Μεσσαρά για την 17η αγωνιστική της Pre League.

ΑΕΚ – ΑΠΣ Αίας 3-1