ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Στους τελικούς ανόδου η ΑΕΚ!

Τη νίκη με 1-3 σετ πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ απέναντι στον ΑΟ Λαμίας 2013 και έφτασε στο απαιτούμενο 2-0 για την πρόκρισή της στους τελικούς ανόδου στην Volleyleague. Η “Ένωση” με μία πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε του αντιπάλου της και ήδη στρέφει την προσοχή της στις αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό με στόχο την επιστροφή της στα σαλόνια της πρώτης κατηγορίας. Η ΑΕΚ σε αυτή τη “μάχη” θα έχει μειονέκτημα έδρας, ενώ η άνοδος θα κριθεί στις 2 νίκες.

Στο “Χαλκιοπούλειο” βρέθηκαν και αρκετοί φίλοι της ΑΕΚ που από το πρώτο λεπτό του αγώνα δεν σταμάτησαν να τραγουδούν και πανηγύρισαν την σημαντική νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή του “Δικεφάλου”. Το σκορ “ξέφυγε” από νωρίς για την ομάδα της Λαμίας που προηγήθηκε με 1-0 (25-14).

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν κοντά στο σκορ έως το 14-15. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ “ξέσπασε” φτάνοντας στο απίστευτο 10-1 σερί για το 15-25 και το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-7. Οι Λαμιώτες προσπάθησαν να πλησιάσουν, χωρίς αποτέλεσμα, με την “Ένωση” να φτάνει στο 10-14 και τελικώς στο 19-25.

Στο τέταρτο σετ, και γνωρίζοντας ότι σε περίπτωση απώλειας του σετ χανόταν η πρόκριση, η Λαμία τα έδωσε όλα, όμως βρήκε απέναντι της μία πολύ καλά οργανωμένη ομάδα. Οι “κιτρινόμαυρες” ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και στο 12-15 “έτρεξαν” σερί 4-1 για το 13-19 και διαμόρφωσαν το τελικό 1-3 στα σετ με 21-25.

Πλέον, στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο αναμένουν τους ορισμούς των τελικών με τον Παναθηναϊκό, με τον πρώτο αγώνα να γίνεται στο Χολαργό, που αποτελεί την έδρα του “τριφυλλιού”.

ΑΟ Λαμίας 2013 – ΑΕΚ 1-3
: 25-14, 15-25, 19-25, 21-25.