ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Τα κορίτσια της ΑΕΚΑΡΑΣ στην Α’ Εθνική!

Ιστορική άνοδος στην Α’ Εθνική Κατηγορία σαν πρωταθλήτρια για την ΑΕΚ που επικράτησε με 2-0 των Νέων Ατρομήτου στο 2ο Μπαράζ και σε συνδυασμό και με τη νίκη του πρώτου αγώνα με 4-0, η επόμενη σεζόν θα τη βρει στην κορυφαία κατηγορία της χώρας. Ο μεγάλος αυτός στόχος είχε τεθεί από την πρώτη ημέρα ίδρυσης του τμήματος, το οποίο μέσα σε δύο χρόνια κατάφερε να ανέβει ισάριθμες κατηγορίες και πλέον κοιτάει μόνο ψηλότερα!

Ηχηρή ήταν και η παρουσία των φίλων της ΑΕΚ στο Δημοτικό Γήπεδο Τραχώνων, οι οποίοι χειροκρότησαν θερμά τις αθλήτριες του Νίκου Γκαλίτσιου.

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσαν ο Πρόεδρος της ΑΕΚ, Αλέξης Αλεξίου, ο Αντιπρόεδρος, Σταμάτης Παπασταμάτης, ο Γενικός Γραμματέας, Λευτέρης Αρχόντης, το μέλος του ΔΣ και Αθλητικός Διευθυντής του Χάντμπολ, Στάθης Παπαχορτοφύλης, ο Γενικός Αρχηγός, Ηλίας Χατσίκας, η Αθλητική Διευθύντρια του Γυναικείου Βόλεϊ, Έφη Παπαϊωάννου, ο Τιμ Μάνατζερ του Ανδρικού Βόλεϊ, Αλέξης Μεσσάλας, η Πρόεδρος της Λέσχης Ιστορίας και Πολιτισμού της ΑΕΚ, Χριστίνα Σούκερη-Παπασταμάτη, ο Διευθυντής Επικοινωνίας, Πάνος Λούπος και ο Υπεύθυνος Τύπου, Γιάννης Κορομηλάς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και άνοιξε νωρίς το σκορ, στο 10,’ με κεφαλιά της Βασιλακοπούλου, υύστερα από σέντρα της Γεωργαπούλου. Στο 18′ η Τσελέντη βρέθηκε σε θέση τετ τα τετ, όμως το πλασέ της πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της φιλοξενούμενης ομάδας. Η πίεση της ΑΕΚ δεν άργησε να αποφέρει… νέους καρπούς και στο 34′ η Στεφάτου με ένα όμορφο σκαφτό σουτ έξω από την περιοχή, σημείωσε το 2-0. Ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 3-0, με την Στεφάτου να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του Περιστερίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την φιλοξενούμενη ομάδα να μην μπορεί να απειλήσει την «κιτρινόμαυρη» εστία, ενώ από την άλλη οι «κιτρινόμαυρες» είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα. Μετά το 70′ οι πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές επηρέασαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, με τα τελευταία 20 λεπτά να είναι διαδικαστικά με την «Ένωση» να παίρνει τη νίκη με 2-0.

Μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησε η απονομή, με τις «κιτρινόμαυρες» να γιορτάζουν την επιτυχία τους.

ΑΕΚ – Νέες Ατρομήτου 2-0
Σκόρερς: Βασιλακοπούλου, Στεφάτου.