ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Τέλος στην χρονιά για την 8η ΑΕΚ

Την ήττα με 0-3 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Μετς, μένοντας εκτός ημιτελικών της Volleyleague. Η “Ένωση”, στην επιστροφή της στην κορυφαία κατηγορία, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στα πλέι οφ, καταλαμβάνοντας την 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πλέον, οι άνθρωποι του τμήματος ήδη κοιτούν την επόμενη χρονιά με στόχο την βελτίωση της ομάδας και την επιστροφή της στις πρώτες θέσεις.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων (0-5) από την αρχή. Η “Ένωση” προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει έως το 5-13. Ένα σερί 3-0 των “κιτρινόμαυρων” μείωσε σε 8-13, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με 4-0 σερί για το 8-17, κατακτώντας και το σετ με 12-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 3-1 και 5-3. Οι Πειραιώτες απάντησαν με σερί 4-0 (5-7), με την “Ένωση” να παραμένει κοντά στο σκορ έως το 10-11. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος κάθε λάθος των “κιτρινόμαυρων” ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (13-16) και την διατήρησε μέρι το 20-23, φτάνοντας και στο 0-2 (20-25).

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-3, αλλά και πάλι απώλεσε το προβάδισμά της γρήγορα (7-8). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά (16-20) και κερδίζοντας το τρίτο σετ με 19-25.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3
: 12-25, 20-25, 19-25.
ΑΕΚ (Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 7π. (2/8 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαλαφζούν 2 (1/4επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 6 (5/15επ. 1 μπλοκμ 60%υπ., 55%αρ.), Κανέλλος 3 (2/6, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 7 (7/20επ.). Λάππας 2 (2/8επ., 50%υπ.) / Γκαράς (λ. – 42%υπ., 26%αρ.), Κρέτσης, Σονάκης (λ), Ιμπραχιμοφ 5 (3/10, 36%υπ., 27%αρ., 2 μπλοκ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 7π., (5/7επ., 2 μπλοκ), Ανδρέαδης 9 (9/10επ.), Σμιτ 6 (5/12, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (1/2, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/17, 2 μπλοκ, 47%υπ., 24%αρ.), Ραουβέρντινκ 6 (6/8επ., 82%υπ., 45%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 78%υπ., 44%αρ.), Ζουπάνι, Στιβαχτής, Δαρίδης (λ).