ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Τεράστια ΑΕΚ, “διπλό” στη Σύρο (2-3)!

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, που κέρδισε τον Φοίνικα μέσα στη Σύρο με 3-2! Οι “κιτρινόμαυροι” αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ δύο φορές (1-0, 2-1 σετ), έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα και σημείωσε την τρίτη της νίκη στην Volleyleague. Πλέον, η “Ένωση” κοιτά με μεγαλύτερη αισιοδοξία το πρωτάθλημα στοχεύοντας για ακόμα ψηλότερα.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 8-3. Οι “κιτρινόμαυροι” αντέδρασαν και με πίεση στο σερβίς, μείωσαν σε 10-7. Οι νησιώτες διέκοψαν το σερί της αντεπίθεσης της ΑΕΚ και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 6 πόντους (14-8, 15-9). Η “Ένωση” εκμεταλλευόμενη λάθη στα σερβίς των γηπεδούχω, αλλά και με βελτίωση στις δεύτερες επιθέσεις έφτασε μέχρι το -3 (17-14), με τους Συριανούς να απαντούν με σερί 2-0 (19-14), αναγκάζοντας τον Νίκο Νεόφυτο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Φοίνικα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας και πάλι στο +6 (21-15), με την ΑΕΚ να μειώνει σε 21-18 και 22-19. Αυτή ήταν, ωστόσο, και η τελευταία προσπάθεια επιστροφής των “κιτρινόμαυρων” στο σετ, το οποίο κατέληξε στα χέρια των γηπεδούχων με 25-20.

Σαφώς βελτιωμένη σε όλους τους τομείς εμφανίστηκε η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ. Οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου αρχικά προηγήθηκαν με 3-5, ενώ με σερί 4-2 ανέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους (5-9). Ο Φοίνικας Σύρου μείωσε γρήγορα στους δύο πόντους (8-10, 9-11), με τους “κιτρινόμαυρους” να απαντούν με δικό τους σερί 3-0 για το 9-14. Η ΑΕΚ όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά (10-15, 11-16, 12-17), αλλά την αύξησε μέχρι και τους 10 πόντους με την οποία ολοκληρώθηκε το σετ (15-25, 1-1).

Στο τρίτο σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με 2-0, ενώ με άσσο πραγματοποίησε το 4-1. Με πίεση στο μπλοκ και νέους άσσους οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 8-2. Οι “κιτρινόμαυροι” βελτίωσαν το παιχνίδι τους και “έριξαν” τη διαφορά αρχικά στους 3 (9-6, 10-7) και αμέσως μετά στους 2 πόντους (10-8), με τον Ράτκο Παβλίσεβιτς να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ αφύπνισε τους νησιώτες και έφτασαν στο +4 (12-8), ενώ η διαφορά ανέβηκε στους 5 πόντους και το 15-10. Ο Φοίνικας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας εύκολα στο 2-1 με 25-18.

Ό,τι δεν έκανε στο προηγούμενο σετ, η “Ένωση” το κατάφερε στο 4ο, αποκτώντας αυτή την διαφορά ασφαλείας(6-12, 11-17). Η ΑΕΚ ήταν συγκεντρωμένη και κατάφερε να κρατήσει την διαφορά μέχρι το τέλος και να κατακτήσει το σετ με 25-21, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Και στο τελευταίο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και δημιούργησε μία μικρή διαφορά 2 πόντων (5-7, 7-9). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 10-10, αλλά οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου με σερί 3-0 έκαναν το 10-13 και εν τέλει κατέκτησαν το σετ και τη νίκη με 12-15 και 2-3 αντίστοιχα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της ομάδας ομάδας μας το ερχόμενο Σάββατο (8/12) κόντρα στην ομάδα του ΜΓΣ Εθνικού Αλεξναδρούπολης, εντός έδρας. Να είστε όλοι εκεί!

Φοίνικας Σύρου – ΑΕΚ 2-3
: 25-20, 15-25,25-18, 21-25, 12-15
Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φίλιο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 20 (19/31 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 30% άριστες), Λέσκοφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 25 (21/41 επ., 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 11 (6/12 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 22% άριστες) / Βελούδης (λ, 63% υπ. – 38% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 3 (3/3 επ.), Μήλης.
ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 18 (15/25 επ., 3 άσσοι, 55% υπ. – 36% άριστες), Κανέλλος 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (17/29 επ., 1 μπλοκ), Μότα 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 7% άριστες) / Γκαράς (λ, 32% υπ. – 12% άριστες), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 2 (2/4 επ.), Λάππας 1 (1/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες).