ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Θρίαμβος επί του Παναθηναϊκού (4-1) και… match point!

Το 2-1 στις νίκες στους Τελικούς της Futsal Superleague έκανε η ΑΕΚ που επικράτησε του Παναθηναϊκού ΑΟ με 4-1 στο κλειστό του Καματερού. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 37′, όταν η ΑΕΚ με 3 γκολ σε 2′ “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, επιζητώντας πλέον μία νίκη για να στεφθεί Πρωταθλήτρια Ελλάδος. Το “παρών” έδωσαν ο πρόεδρος της ΑΕΚ, κ. Αλέξης Αλεξίου, ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ, κ. Βαγγέλης Ασλανίδης, καθώς και ο εκπρόσωπος της FIFA που ειδικεύεται στο ποδόσφαιρο σάλας, κ. Petr Fusek.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να σκοράρουν στο 4′ μετά από λάθος των “κιτρινόμαυρων” στη μεσαία γραμμή. Η απάντηση από πλευράς ΑΕΚ ήρθε γρήγορα, καθώς στο 9′ ο συνήθης ύποπτος, Δημήτρης Θανασάι, έστειλε τη μπάλα με ευθύβολο σουτ στο βάθος της εστίας του “τριφυλλιού”. Έκτοτε οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν καλές ευκαιρίες, με τον “Δικέφαλο” να αγγίζει το 2-1 με τον Σκουτέλη 20″ πριν το ημίχρονο, ωστόσο ο άσσος της ΑΕΚ δεν βρήκε στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε για ώρα στον ίδιο ρυθμό με καλές ευκαιρίες για τους δύο αντιπάλους. Στο 32′ ο Σκουτέλης και στο 34′ ο Μάνος απώλεσαν μοναδικές ευκαιρίες για να βάλουν μπροστά στο σκορ την “Ένωση”. Τελικώς, το 2-1 έγινε στο 37′ όταν ένα σουτ των “κιτρινόμαυρων” κόντραρε και κατέληξε ως αυτογκόλ στην εστία του Παναθηναϊκού. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Δελλαπόρτας δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, με την ΑΕΚ να αγωνίζεται για 2′ με λιγότερο παίκτη.

Ακόμα κι έτσι, σε μία επίθεση της ΑΕΚ στο 38′, ο Θανασάι με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Αρτινό που με πλασέ έκανε το 3-1 εν μέσω αποθέωσης από τους 100 και πλέον φίλους της “Ένωσης”. Οι “πράσινοι” αγωνίστηκαν στην συνέχεια χωρίς τερματοφύλακα για να πιέσουν περισσότερο, αλλά ο Μάνος με σουτ πίσω από το κέντρο “έγραψε” σε κενή εστία το τελικό 4-1.

Πλέον, η ΑΕΚ στρέφει την προσοχή της στον 4ο τελικό που θα διεξαχθεί το Σάββατο (25/05, 19:00) στο κλειστό της Κυψέλης, με τους παίκτες του Γιάννη Ζιάβα να στοχεύουν στο “διπλό” που θα τους χαρίσει τον τίτλο.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 4-1