ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Τη λύγισαν απουσίες και διαιτησία, αλλά αυτή η ΑΕΚ θα προκριθεί!

Σπουδαία εμφάνιση, παρά την ήττα με 31-30 από την Σπόρτινγκ, για την ΑΕΚ που πάλεψε σαν θηρίο στην Λισαβόνα, για την 4η αγωνιστική του Group D του EHF European League . Έκανε τεράστια εμφάνιση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, που έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει με δοκάρι του Ουγκαλντε. Άδικες αποβολές σε Τζηρά και Πλάθα, σε μια ΑΕΚ που δεν είχε στην διάθεση της τους Μογια, Κεδέρη, Λεμος και Νικολαΐδη.

Γρήγορος ρυθμός και για τις δύο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που να ανοίγει το σκορ με τον Μυλωνά. Η Σπόρτινγκ προσπάθησε να ελέγξει αυτή τον αγώνα, προσπαθώντας να αποκτήσει μια διαφορά, κάνοντας γρήγορες επιθέσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα με ένα γκολ διαφορά για όλο το ημίχρονο, με τον Κοτσιώνη να σκοράρει στο τέλος του πρώτου μισού του παιχνιδιού και να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-15.

H «Ένωση» προσπάθησε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό όπου τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, κάτι που κατάφερε για τα πρώτα 10 λεπτά. Κάπου εκεί η Σπόρτινγκ κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη της ΑΕΚ και πήρε προβάδισμα με 4 γκολ(24-20). Αυτό ανάγκασε τον προπονητή της ΑΕΚ, κο Δημήτρη Δημητρούλια να καλέσει τάιμ άουτ για να κόψει την φόρα των Πορτογάλων, κάτι που το κατάφερε, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 25-24, 14 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ο «Δικέφαλος» κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ(28-26, 29-28), όμως οι γηπεδούχοι παίζοντας καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά δεν άφησαν την ΑΕΚ να πάρει κεφάλι στο σκορ, υποχρεώνοντας την σε ήττα με 31-30.

Σπόρτινγκ (Ρικάρντο Κόστα): Αραούχο, Μότα Φ. (1), Σουάρεζ (2), Τίντεμαντ (2), Γκαρσία, Ρουέσγκα (4), Σαλβαδόρ, Αρσενατσβίλι (1), Γκασάμα (1), Ταβάρες (7), Γκασπάρ, Ραμίρες, Σχόνγκαρθ (8), Μπελκάιντ, Φόλκες, Μότα Μ (5).

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής (4), Μπριάτκα, Τζηράς, Αντέλιτς, Μυλωνάς (6), Ηλιόπουλος (1), Μπουκοβίνας, Πλάθα (5), Κοτσιώνης (3) ,Παπαδιονυσίου (2), Ουγκάλντε (5), Μπετζινάλι, Δικαιούλιας (1), Καλόμοιρος (3), Μπεριά.