Το “κιτρινόμαυρο” πρόγραμμα 15-16/02

Ένα από τα κρισιμότερα Σαββατοκύριακα για όλο το Σύλλογο βρίσκεται μπροστά μας (15-16/02) και ο φίλαθλος κόσμος της ΑΕΚ καλείται να στηρίξει όλα τα τμήματα του “Δικεφάλου”.

Η αγωνιστική δράση ξεκινάει αύριο (15/02) με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών Ξιφασκίας και την ανδρική ομάδα πόλο να υποδέχεται το ΝΟ Πατρών στις 16:00 στο ξεκίνημα του Β’ Γύρου στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας. Στις 17:00 η ομάδα Μπάσκετ με Αμαξίδιο κάνει πρεμιέρα στην Κρήτη κόντρα στους Αετούς στο κλειστό γυμναστήριο Σούδας, ενώ στις 18:45 η γυναικεία ομάδα βόλεϊ υποδέχεται τον ΖΑΟΝ σε ακόμα μία “μάχη” για την άνοδο στο Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας.

Την Κυριακή (16/02) το ποδηλατικό τμήμα τρέχει στο Μαρκόπουλο, ενώ στο ΟΑΚΑ θα διεξάγονται τα ομαδικά αγωνίσματα Ξιφασκίας, η ομάδα σκάκι στις 10:30 στο Εντευκτήριο του τμήματος υποδέχεται τον Φοίνικα Αγ. Σοφίας στο ντέρμπι της κατηγορίας και στις 16:00 η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας στο Κλειστό του Καματερού το Ρέθυμνο για να “κλειδώσει” μαθηματικά την κορυφή στην κανονική διάρκεια. Ο αγώνας που ξεχωρίζει είναι ο Τελικό Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ όπου η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Προμηθέα Πάτρας με στόχο να προσθέσει άλλο ένα κύπελλο στην τροπαιοθήκη του Συλλόγου. Σπουδαία αναμέτρηση και για την ομάδα χάντμπολ που φιλοξενείται στη Νορβηγία από την Drammen HK στο πλαίσιο του επαναληπτικού της νίκης με 33-31 στην Αθήνα για τους “16” του Challenge Cup, σε έναν αγώνα που θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε ζωντανά από το κανάλι της COSMOTE TV στο YouTube με ένα απλό subscribe. Το πρόγραμμα “κλείνει” με το ντέρμπι της ανδρικής ομάδας ποδοσφαίρου στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Άρη στις 19:30.

Παράλληλα, σημαντικούς αγώνες δίνουν και ομάδες της Ακαδημίας Βόλεϊ και Χάντμπολ.

ΟΛΟΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΕΚ!

Αναλυτικά το πρόγραμμα:
Σάββατο 15/02/2020
Διοργάνωση: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (Ατομικά Αγωνίσματα)
Άθλημα: Ξιφασκία
Ωρα: 10:00
Γήπεδο: ΟΑΚΑ.

Aγώνας: ΑΣΕ Δούκα – ΑΕΚ
Άθλημα: Χάντμπολ Παίδων
Διοργάνωση: 8η αγωνιστική Β’ Φάσης Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ
Ώρα: 14:30
Γήπεδο: “Γ. Κασιμάτης”, ΟΑΚΑ.

Αγώνας: ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου – ΑΕΚ
Άθλημα: Βόλεϊ Παγκορασίδων Κ16 Εκτός Συναγωνισμού 2
Διοργάνωση: 3η αγωνιστική Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ
Ώρα: 15:00
Γήπεδο: Γαλατσίου.

Αγώνας: ΑΕΚ – ΝΟ Πατρών
Άθλημα: Πόλο Ανδρών
Διοργάνωση: 8η αγνωνιστική Νοτίου Ομίλου Α2 Εθνικής Κατηγορίας
Ώρα: 16:00
Γήπεδο: Κολυμβητήριο ΑΝΟΓ, Γλυφάδα.

Αγώνας: Αετοί Κρήτης – ΑΕΚ
Άθλημα: Μπάσκετ με Αμαξίδιο
Διοργάνωση: 1η αγωνιστική Νοτίου Ομίλου Α2 Εθνικής Κατηγορίας
Ώρα: 17:00
Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο Σούδας, Χανιά.

Αγώνας: ΑΕΚ – ΖΑΟΝ
Άθλημα: Βόλεϊ Γυναικών
Διοργάνωση: 16η αγωνιστική Pre League
Ώρα: 18:45
Γήπεδο: Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας.

Αγώνας: ΑΕΚ – ΑΟ “Ίσιδα-Δίας” Νέας Μάκρης
Άθλημα: Βόλεϊ Κορασίδων Κ18
Διοργάνωση: 9η αγωνιστική Β΄Φάσης (1-24) Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ
Ώρα: 21:00
Γήπεδο: Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας.

Kυριακή 16/02/2020
Διοργάνωση: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (Ομαδικά Αγωνίσματα)
Ώρα: 10:00
Γήπεδο: ΟΑΚΑ.

Αγώνας: MTB XCO
Άθλημα: Ποδηλασία
Διοργάνωση: 14α Κελεσίδεια
Ώρα: 10:00
Τόπος: Μερέντα Μαρκόπουλου.

Αγώνας: ΑΕΚ – ΑΟ Φοίνιξ Αγ. Σοφίας
Άθλημα: Σκάκι
Διοργάνωση: 6η αγωνιστική 2ου Ομίλου Β’ Αττικής
Ώρα: 10:30
Γήπεδο: Εντευκτήριο ΑΕΚ, Νέα Φιλαδέλφεια.

Αγώνας: ΑΣ Άνοιξης Διονύσου – ΑΕΚ
Άθλημα: Χάντμπολ Παμπαίδων Α’
Διοργάνωση: 12η αγωνιστική Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ
Ώρα: 11:10
Γήπεδο: Άνοιξης.

Αγώνας: Νέοι Βύρωνος 4 – ΑΕΚ
Άθλημα: Βόλεϊ Παγκορασίδων Κ16 Εκτός Συναγωνισμού 3
Διοργάνωση: 3η αγωνιστική Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ
Ώρα: 15:00
Γήπεδο: Μυρακτής.

Αγώνας: ΑΕΚ – Ρέθυμνο Futsal
Άθλημα: Ποδόσφαιρο Σάλας Ανδρών
Διοργάνωση: 21η αγωνιστική Futsal Super League
Ώρα: 16:00
Γήπεδο: Κλειστό Καματερού.

Αγώνας: Προμηθέας Πάτρας – ΑΕΚ
Άθλημα: Μπάσκετ Ανδρών
Διοργάνωση: Τελικός Κυπέλλου Ελλάδος
Ώρα: 17:00
Γήπεδο: “Δύο Αοράκια”, Ρέθυμνο.

Αγώνας: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ
Άθλημα: Βόλεϊ Παίδων Κ18
Διοργάνωση: 5η αγωνιστική Β’ Φάσης (1-6) Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ
Ώρα: 17:00
Γήπεδο: Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας.

Αγώνας: Drammen HK – AEK
Άθλημα: Χάντμπολ Ανδρών
Διοργάνωση: 2ος αγώνας Φάσης “16” Challenge Cup
Ώρα: 19:00
Γήπεδο: Drammenshallen, Drammen, Νορβηγία.

Αγώνας: Άρης – ΑΕΚ
Άθλημα: Ποδόσφαιρο Ανδρών
Διοργάνωση: 24η αγωνιστική Super League
Ώρα: 19:30
Γήπεδο: “Κλ. Βικελίδης”, Θεσσαλονίκη.

Αγώνας: ΑΕ Αγίας Παρασκευής – ΑΕΚ
Άθλημα: Βόλεϊ Παμπαίδων Κ17
Διοργάνωση: 1η αγωνιστική Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ
Ώρα: 20:00
Γήπεδο: Αγίας Παρασκευής.