ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τρίτη απώλεια στη Γλυφάδα

Την τρίτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε η γυναικεία ομάδα Πόλο της ΑΕΚ, καθώς δεν τα κατάφερε με αντίπαλο τον Πανιώνιο στο Κολυμβητήριο της Γλυφάδας. Η «Ένωση» ηττήθηκε με 15-7 εντός έδρας, «πληρώνοντας» το κακό της ξεκίνημα στο παιχνίδι, που την άφησε από νωρίς αρκετά πίσω στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυρες» πέραν των ατυχιών τους, και της απειρίας τους, έχουν απέναντί τους και το δύσκολο πρόγραμμα, καθώς στις πρώτες 4 μόλις αγωνιστικές, κληρώθηκαν να αντιμετωπίσουν τον ΝΟΒ, τον Πανιώνιο και την επόμενη αγωνιστική τον Ολυμπιακό, ομάδες ιδιαίτερα πιο έμπειρες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Μάρκο Μίσιτς δέχθηκε 7 τέρματα στο πρώτο οκτάλεπτο, με τα λάθη σε άμυνα και επίθεση να τα εκμεταλλεύονται στο έπακρο οι «κυανέρυθρες». Στη β’ περίοδο, η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς στην επίθεση, σημείωσε 4 γκολ, όμως η κακή αμυντική λειτουργία δεν άφησε περιθώρια για μεγάλη μείωση του σκορ (6-10). Όμοια ήταν η εικόνα και στο β’ ημίχρονο, με τις φιλοξενούμενες να «κλειδώνουν» τους 3 βαθμούς της νίκης από την τρίτη κιόλας περίοδο και να κατακτούν το θετικό αποτέλεσμα με τελικό σκορ το 7-15.

ΑΕΚ – Πανιώνιος ΓΣΣ 7-15
Τα οκτάλεπτα: 2-7, 4-3, 0-3, 1-2.
ΑΕΚ (Μάρκο Μίσιτς): Νίγκρο, Μακ Κέντι 2, Λελελέι 1, Γεωργίου, Μπινιάρη 1, Καλαϊτζή 2, Γκίλλα 1, Φραγγελάκη, Ρουμελιώτη, Λιαπάκη, Πετεινάτου, Μιχαηλίδου.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Μήτσου, Κάσεϊ 1, Μαυρωτά Ιφιγένεια 1, Μπογκατσένκο 4, Κοτσάφτη 2, Μαστρόκαλλου 2, Γαλιατσάτου 2, Λούδη Ευαγγελία, Κώτσια 2, Λούδη Αναστασία, Παπαναστασίου Δήμητρα 1, Παπαναστασίου Ανθία, Κάτσιου, Θωμοπούλου, Υφαντή.