ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΝΕΑ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Βάφτηκε «κιτρινόμαυρη» (και) η Τρίπολη!

Την κυριαρχία του επιβεβαίωσε για ακόμα ένα Σαββατοκύριακο (10-11/06) το Ποδηλατικό τμήμα της ΑΕΚ που «σάρωσε» και στους δύο αγώνες που έτρεξε.

Συγκεκριμένα, την Κυριακή ο Π.Ο. Τρίπολης και η Ποδηλατική Ένωση Παλαιμάχων Αθλητών με την συμβολή του Δήμου Τρίπολης, συνδιοργάνωσαν τον «7ο Ποδηλατικό Γύρο Τρίπολης 2023» στην ευρύτερη περιοχή. Η ΑΕΚ θριάμβευσε σε πολλές κατηγορίες, επιτυγχάνοντας σπουδαίες επιδόσεις. Συγκεκριμένα, η Μυρτώ Τέσκου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των Γυναικών, ενώ στις Μάστερς, η Ελένη Νίκα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Η κυριαρχία της ΑΕΚ όμως συνεχίστηκε και στους Άνδρες. Ο Κώστας Κατσιλιέρης πρώτευσε στη Μάστερ Δ’ και ο Νίκος Κωνσταντόπουλος στη Μάστερ Γ2. Τη 2η θέση κατέλαβε ο Γιάννης Προκοπίου και την 4η ο Γιώργος Χατζηπασχάλης. Χάλκινο μετάλλιο για τον Ευάγγελο Σακέλλη στην Γ1, ενώ στη Γ’ ο Ανδρέας Γεωργόπουλος κατετάγη 7ος και ο Σταύρος Αρχόντης 31ος. Τέλος, την 5η θέση κατέλαβε στην Β1 ο Νίκος Πηλιχός.

Μία μέρα νωρίτερα, ο ΕΡΜΗΣ Π.Σ. συνδιοργάνωσε μαζί με τον Δήμο Χαλανδρίου και τον Δήμο Βριλησσίων το 1ο Σιρκουί Χαλανδρίου & Βριλησσίων στα πλαίσια της 3ης Ιουνίου που έχει οριστεί από τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου, διασυλλογικό αγώνα δρόμου στο πάρκο της Αττικής οδού. Η Ακαδημία μας έλαβε μέρος στην κατηγορία Μίνι Μεγάλα Αγόρια με τους Μάριο-Ανάργυρο Μούργκα να καταλαβάνει την 5η θέση, τον Άλκη Καλλίγερο την 16η, τον Γιάννη Δάρα την 21η και τον Άγγελο Σαρρή στον πρώτο του αγώνα την 25η θέση μεταξύ 33 αθλητών.