ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

«Βούλιαξε» και προσπέρασε τον Πανιώνιο!

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της, η ΑΕΚ επικράτησε με 10-7 του Πανιωνίου για την 16η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Γυναικών. Οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν αποφασισμένες από το πρώτο λεπτό για να κατακτήσουν το τρίποντο και το κατάφεραν, προσπενώντας παράλληλα την ομάδα της Νέας Σμύρνης στη βαθμολογία.

Παρά το αρχικό 0-1, Τσιμάρα και Κώτσια ανέτρεψαν το σκορ (2-1). Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά στα 26″ πριν το τέλος της περιόδου, η Κώτσια με μακρινό σουτ έκανε το 3-2.

Με την είσοδο της Κάσι η ΑΕΚ έγινε ακόμα πιο επικίνδυνη στην επίθεση, με την Αυστραλέζα άσσο να σκοράρει για το 4-2 και την Ευδοκία Τσιμάρα να σημειώνει το 5-2 με ωραίο τελείωμα. Η Στρατιδάκη σκόραρε από τη θέση της φουνταριστού το 6-3, αλλά οι «κυανέρυθρες» μείωσαν σε 6-4 στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την 3η περίοδο η Κάσι. Η αθλήτρια του «Δικεφάλου» σημείωσε 3 διαδοχικά τέρματα, με την ΑΕΚ να «χτυπά» συνεχώς στην κόντρα, βάζοντας δύσκολα στον Πανιώνιο. Η Στρατιδάκη 45″ πριν το τέλος του οκταλέπτου σκόραρε και έκανε το 10-4.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, η Κική Λιώση έκανε αλλαγές, δοκίμασε σχήματα, με την ΑΕΚ τελικώς να κατακτά το σπουδαίο τρίποντο με 10-7.