ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Υπέταξαν τον Ολυμπιακό οι Παίδες!

Με μία εξαιρετική εμφάνιση, η ΑΕΚ επικράτησε με 28-17 του Ολυμπιακού ΣΦΠ στο Κλειστό του Κερατσινίου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων ΕΣΧΑ για τις θέσεις 1-8. Η «Ένωση» υπέταξε τους «ερυθρόλευκους» μέσα στην έδρα τους και σημείωσε το «2Χ2» στον όμιλο, συνεχίζοντας την πολύ καλή της πορεία.

Η ομάδα του Δημήτρη Στραβομύτη είχε πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ στην άμυνα έβαλε… δύσκολα στους γηπεδούχους.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ με 9-4. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, με πολλές γρήγορες επιθέσεις, η «Ένωση» έφτασε στο +8 (5-13). Όμοια ήταν η εικόνα και στο β’ μέρος, με τους «κιτρινόμαυρους» να κυριαρχούν στο γήπεδο και να φτάνουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Η τελική νίκη ήρθε με σκορ 28-17, με όλη την ομάδα να πανηγυρίζει ένα ακόμα δίποντο.

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΕΚ 17-28