ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άδικη ήττα (3-1) στη Βούλα

Με 3-1 σετ ηττήθηκε η ΑΕΚ από τη Θέτιδα Βούλας για την 3η αγωνιστική τού Β’ Ομίλου της Volleyleague Γυναικών. Η “Ένωση” παρά το γεγονός ότι παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο, “πλήρωσε” ορισμένα κενά που έδωσαν σερί πόντους στη γηπεδούχο ομάδα, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να κερδίσει κάποιο βαθμό στη Βούλα.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το ντεμπούτο της Norene Moe, αλλά και οι 26 πόντοι της Ariana Pirv.

Στο πρώτο σετ, παρά το αρχικό 1-1, η Θέτιδα πήρε κεφάλι στο σκορ με 5-2. Η ΑΕΚ μείωσε σε 6-5, ενώ κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια σε 13-13. Σε εκείνο το σημείο οι “κιτρινόμαυρες” έκαναν αρκετά λάθη στην υποδοχή, μένοντας πίσω στο σκορ με 18-14. Με εντυπωσιακό σερί 6-0, οι αθλήτριες του κόουτς Αρσενιάδη ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 18-20, χάρη στο εξαιρετικό επίπεδο στο μπλοκ. Η “Ένωση” έφτασε έως το +3 (19-22), μένοντας όμως από δυνάμεις, με τη Θέτιδα να απαντά με σερί 6-0 για το 25-22 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν έως τους 10 πόντους (2-3, 4-5, 7-6, 10-9). Η ΑΕΚ με πίεση στο σερβίς και με αρκετά μπλοκ να χαρίζουν δεύτερες επιθέσεις στην ομάδα μας, πήρε κεφάλι στο σκορ με 14-12. Η Θέτιδα ισοφάρισε εκ νέου σε 16-16, ενώ και λίγο αργότερα σε 23-23. Στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ, μίλησε η… καρδιά της ΑΕΚ και με εξαιρετικές επιθέσεις και μπλοκ ο “Δικέφαλος” κατέκτησε το σετ με 25-23 (1-1).

Ντέρμπι για γερά νεύρα ήταν και το τρίτο σετ. Το αρχικό 0-3, έγινε γρήγορα 9-9, ενώ η Θέτιδα πέρασε μπροστά με 18-15. Οι “κιτρινόμαυρες” πίεσαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 20-20. Με σερί 3-0, η ομάδα της Βούλας πήρε το πλεονέκτημα (23-20), για να μειώσει στον πόντο η ΑΕΚ (23-22, 24-23). Τελικά παρά την μεγάλη προσπάθεια η Θέτιδα πήρε τον 25ο πόντο της και πέρασε μπροστά στα σετ με 2-1 (25-23).

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα προηγούμενη με 3-2. Η Θέτιδα ισοφάρισε και οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι έως το 10-10. Οι “μπλε” πήραν εκ νέου του προβάδισμα με 14-11, ενώ έφτασαν στο +5 (19-14), βάζοντας δύσκολα στην “Ένωση”. Η ΑΕΚ απάντησε και πλησίασε σε 20-19. Ωστόσο, ένα νέο μπλακ άουτ έδωσε τη νίκη στη Θέτιδα που έφτασε στο 3-1 με 25-19.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, το επόμενο Σαββατοκύριακο (31/10-01/11) όταν και φιλοξενεί τον Ολυμπιακό ΣΦΠ για την 4η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Volleyleague Γυναικών.

ΑΣΠ Θέτις – ΑΕΚ 3-1
: 25-22, 23-25, 25-23, 25-19.
ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Γεωργιάδου 6 (3/12 επ., 3 μπλοκ), Δραγουμάνου 9 (8/36 επ., 1 άσσος, 64% υπ.), Κωνσταντινίδου 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 27 (23/52 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ.), Sirinina, Χάταλα 16 (13/45 επ., 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 82% υπ.), Παπαγεωργίου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αποστολάκη.
ΑΕΚ (Αρσενιάδης): Διάλλα 4 (4/11 επ.), Καββαδία 6 (3/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λιάγκη 14 (14/36 επ.), Norene 5 (5/6 επ.), Pirv 26 (23/64 επ., 3 άσσοι, 46% υπ.), Ράπτη 3 (2/16 επ., 1 μπλοκ, 82% υπ.) / Μπελιά (λ, 61% υπ.), Τουλγαρίδου (λ), Sevarika (33% υπ.), Φωτεινού 1 (1 μπλοκ).