ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Μεγάλο “διπλό” (11-12) στην Πάτρα!

Ένα σπουδαίο “διπλό” πανηγύρισε η ΑΕΚ στην Πάτρα επικρατώντας της τοπικής ΝΕ με 12-11 για την 4η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Γυναικών. Η “Ένωση” αν και βρέθηκε να χάνει με 11-10 στα τελευταία λεπτά, με δύο γκολ της Πρωτοπαπά έφτασε στην επικράτηση κατακτώντας άλλους 3 βαθμούς.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, η ΑΕΚ προηγήθηκε δις χωρίς να καταφέρει να διατηρήσει το υπέρ της σκορ. Συγκεκριμένα, η Στρατιδάκη άνοιξε το σκορ (0-1), ενώ λίγο αργότερα η Μπενέκου έκανε το 1-2. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2, ενώ στο τελείωμα της περιόδου πέρασαν και μπροστά με 3-2. Η απάντηση ήρθε από την Μπαλωμενάκη που έφερε το ματς στα ίσια (3-3), 28″ πριν το τέλος.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς στην επίθεση. Με τη Ζοφώλη να μη χάνει… σουτ, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 4-4 και 5-5. Οι Πατρινοί με σερί 2-0 έφτασαν στο 7-5, όμως και πάλι η Ζοφώλη με πέναλτι μείωσε σε 7-6. Η ΝΕ Πατρών, ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα εκμεταλλεύθηκε λάθος της ΑΕΚ και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 8-6.

Μετά από εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις που κράτησαν περίπου 6 λεπτά, η ΑΕΚ όχι μόνο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά με εντυπωσιακό σερί 3-0 σε διάστημα λιγότερο των 2′, πέρασε μπροστά με 9-8. Δύο γκολ της Στρατιδάκη και ένα της Ζοφώλη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ, όμως στα τελευταία 10″ και πάλι η Πάτρα ισοφάρισε σε 9-9.

Το εντυπωσιακό παιχνίδι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Η ΝΕ Πατρών πήρε κεφάλι στο σκορ 7′ πριν το φινάλε με 10-9. Η Μαστρόκαλου απάντησε για λογαριασμό του “Δικεφάλου” (10-10), με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα, 5:24 πριν τη λήξη. Και ενώ τα περιθώρια είχαν αρχίσει να στενεύουν για το “Δικέφαλο”, η Πρωτοπαπά με όμορφο σουτ ισοφάρισε σε 11-11, 3′ πριν το φινάλε, αναπτερώνοντας τις ελπίδες για “διπλό”. Η ΝΕΠ έπεσε πάνω στην πολύ καλή άμυνα της “Ένωσης” και με νέα… “βόμβα” της Πρωτοπαπά, 1:13 πριν την κόρνα της λήξης, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με 12-11. Η άμυνα της ομάδας της Κικής Λιόση λειτούργησε άψογα στο τελευταίο λεπτό και η ΑΕΚ έφυγε με το “διπλό” από την Πάτρα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, το Σάββατο (31/10, 15:30) όταν και φιλοξενεί στο Κολυμβητήριο του ΑΝΟΓ τον ΝΟ Ρεθύμνου για την 5η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Κατηγορίας.

ΝΕ Πατρών – ΑΕΚ 11-12