ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΕΚΑΡΑ 4-3 τον Ολυμπιακό και μία ανάσα από τον τίτλο!

Σπουδαία νίκη για την ανδρική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης της ΑΕΚ που επιβλήθηκε του Ολυμπιακού ΣΦΠ με 4-3 για την 12η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Οι πρωταθλητές Ελλάδος παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν με 3-1 ανέτρεψαν την κατάσταση, έφτασαν στην μεγάλη νίκη και απέδειξαν ότι αποτελούν την κορυφαία ομάδα της χώρας. Πλέον, οι “κιτρινόμαυροι” βρίσκονται μία ανάσα από τον τίτλο, καθώς απομένουν 6 αγωνιστικές και ήδη βρίσκεται στο +2 από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Παράλληλα, οι πρωταθλητές Ελλάδος επέκτειναν το νικηφόρο σερί τους στις 12 νίκες την φετινή σεζόν και στις 25 μαζί με την περσινή σεζόν.

Στο σετ ο Πορτογάλος κατάφερε να πάρει από νωρίς διαφορά και να το κατακτήσει με 11-4. Στα δύο επόμενα σετ, ο άσσος της ΑΕΚ πίεσε να καταφέρει την έκπληξη, αλλά τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 11-6 και 11-8.

Στο δεύτερο παιχνίδι ο Λαγογιάννης κοντραρίστηκε με τον Mednez. Στο πρώτο σετ, ο αθλητής του ΟΣΦΠ κατάφερε να φτάσει με άνεση στο 11-6, όμως στο δεύτερο ο αθλητής του “Δικεφάλου”, ανέτρεψε την κατάσταση και ισοφάρισε σε 1-1 με 12-10. Ο Λαγογιάννης έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του στο τρίτο σετ και στην παράταση πήρε προβάδισμα νίκης με 11-13. Το τέταρτο σετ ήταν για… γερά νεύκα, καθώς οι δύο αθλητές βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 5-5. Εκεί με σερί 2-0 ο Λαγογιάννης προηγήθηκε με 7-5, αλλά ο Πορτογάλος με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στην ισοφάριση με 12-10. Στο πέμπτο σετ, ο “Λάγο” προηγήθηκε με 4-5, όμως με σερί 5-0 από τον Mendez η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά του και με 11-8 κατέκτησε το σετ και τη νίκη με 3-2.

Στο τρίτο παιχνίδι, ο Obeslo βρήκε απέναντί του τον Pantasac. Με τρομερά χτυπήματα ο Τσέχος προηγήθηκε έφτασε στο 6-8 και με σερί 3-0 έκανε το 0-1 στα σετ για την ΑΕΚ. Στο δεύτερο σετ, παρά το αρχικό προβάδισμα του Obeslo με 1-5, ο “ερυθρόλευκος” αθλητής μείωσε σε 4-5 και στη συνέχεια έφτασε σε σετ πόιντ (10-8). Ο Obeslo με ολύμπια ψυχραιμία και εξαιρετικές επιλογές όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά έφτασε και στο 0-2 στα σετ με 10-12. Όμοια ήταν η κατάσταση και στο τρίτο σετ, όπου ο Pantasac έφτασε πρώτος σε σετ πόιντ (10-9), με τον άσσο της ΑΕΚ να απαντά με σερί 3-0 και να κατακτά τη νίκη με 3-0 σετ.

Στο τέταρτο παιχνίδι, ο Monteiro ήρθε αντιμέτωπος με τον Λαγογιάννη. Ο Έλληνας Πρωταθλητής μετά το 2-2 “έτρεξε” απίστευτο σερί 9-1 και έκανε το 0-1 στα σετ (3-11). Ο Monteiro ανέβασε απόδοση στα υπόλοιπα σετ και ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 με 11-4, ενώ στο τρίτο σετ, ο Λαγογιάννης με όμορφα χτυπήματα έμεινε κοντά στο σκορ έως το 5-5. Εκεί ο Πορτογάλος προηγήθηκε με 9-5, αλλά και πάλι ο άσσος της ΑΕΚ πλησίασε στο 10-8, χωρίς να μπορέσει κάτι παραπάνω (2-1). Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στο 4ο σετ, όπου ο Λαγογιάννης έφτασε να προηγείται με 8-9, όμως στάθηκε άτυχος σε 2 περιπτώσεις και τελικώς ηττήθηκε με 11-9 και 3-1 σετ.

Στο πέμπτο παιχνίδι, ο Pnatasac αντιμετώπισε τον Jean. Ο Ταϊλανδός κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Βέλγο αθλητή της ΑΕΚ και να φτάσει στο 1-0 με 11-5. Ο Jean δεν το έβαλε κάτω και με πολύ τεχνικά χτυπήματα πέρασε μπροστά με 4-6. Ο Pantasac ισοφάρισε σε 7-7, όμως εκεί μίλησε η κλάση του αθλητή του “Δικεφάλου” που ισοφάρισε με 8-11. Στο τρίτο σετ και πάλι ο Jean έκανε επίδεξη δύναμης και το κατέκτησε με ευκολία με 4-11 για να φτάσουμε στο 4ο και τρομερά ψυχοφθόρο σετ. Οι δύο αθλητές βάδιζαν πόντο-πόντο έως το 5-5, με τον Jean να απαντά με σερί 4-0 (5-9). Ο Ταϊλανδός έφτασε με ανατροπή στο 10-9, όμως ο Βέλγος άσσος ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε και στη νίκη με το εντυπωσιακό 13-15.

Στο έκτο παιχνίδι, ο Obeslo αντιμετώπισε τον Mendez. Ο Τσέχος Πρωταθλητής, στα δύο πρώτα σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πορτογάλο του Ολυμπιακού. Με άνεση κατέκτησε τα σετ με 6-11 και 8-11, ενώ στο τρίτο σετ θα μπορούσε να είχε “καθαρίσει” τη νίκη. Ωστόσο, ο Mendez αντέδρασε και με αρκετή δόση τύχης πήρε το σετ με 12-10. Στο τέταρτο σετ, παρά το αρχικό 1-6, ο Mendez ανέτρεψε την κατάσταση και ισοφάρισε σε 2-2 με 11-7. Ο Obeslo έβαλε τα πράγματα στη… θέση τους, καθώς επικράτησε του Πορτογάλου με 11-5 και έφτασε στη νίκη με 3-2.

Στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι, με την ΑΕΚ ήδη να έχει πετύχει τον αρχικό στόχο των 3 games, Λαγογιάννης και Obeslo τα έδωσαν όλα για να φτάσουν στην τελική νίκη επί των Monteiro και Mendez. Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 3-2 σετ, και χαρίζοντας τη νίκη στην ΑΕΚ με 4-3.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Michal Obeslo δήλωσε στο aek.gr: “Ήταν μία τεράστια νίκη κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα. Στα… χαρτιά ο Ολυμπιακός είχε το πλεονέκτημα με τους αθλητές που έχει, όμως τα χαρτιά δεν αγωνίζονται. Εμείς τα δώσαμε όλα και κατακτήσαμε τη νίκη που μας φέρνει μία ανάσα από τον τίτλο. Τίποτα δεν έχει τελειώσει, έχουμε μπροστά μας άλλα 6 παιχνίδια, όμως σίγουρα είμαστε πολύ κοντά. Τον θέλουμε πολύ τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο και αποδεικνύουμε ότι μας αξίζει“.

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΕΚ 3-4
Monteiro – Jean 3-0 (11-04, 11-06, 11-08)
Mendez – Λαγογιάνννης 3-2 (11-06, 10-12, 11-13, 12-10, 11-08)
Pandasac – Obeslo 0-3 (06-11, 10-12, 10-12)
Monteiro – Λαγογιάννης 3-1 (03-11, 11-04, 11-08, 11-09)
Pandasac – Jean 1-3 (11-05, 08-11, 04-11, 13-15)
Mendez – Obeslo 2-3 (06-11, 08-11, 12-10, 07-11, 07-11)
Monteiro/Mendez – Obeslo/Λαγογιάννης 2-3 (05-11, 11-05, 09-11, 11-07, 05-11)