ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΕΚΑΡΑ για άνοδο, 3-1 σετ τον Κέρκη!

Με μία τρομερή εμφάνιση η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Κέρκη στο κατάμεσστο «Απ. Κόντος» για την 15η αγωνιστική της Pre League και έκανε καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στο Πρωτάθλημα! Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου τα έδωσε όλα από το πρώτο λεπτό και έφτασε σε ένα σπουδαίο τρίποντο, το οποίο την φέρνει μία ανάσα από την απευθείας άνοδο στη Volley League.

Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ έχει μπροστά της την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη, τον εντός έδρας αγώνα με τον ΑΟ Αιγιαλέων και την εκτός έδρας «μάχη» με το Φλοίσβο. Με 3 «καθαρές» νίκες η «Ένωση» θα κατακτήσει το Πρωτάθλημα της Pre League, ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων της Καλαμάτας, καθώς στην ισοβαθμία υπερτερεί ο «Δικέφαλος».

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει στο φίλαθλο κόσμο της ΑΕΚ που γέμισε το γήπεδο και στήριξε με τρομερό πάθος και ένταση τους αθλητές μας! Για αυτό οι «κιτρινόμαυροι» μετά το φινάλε του αγώνα χειροκρότησαν και πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο τη μεγάλη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι μπορεί η φιλοξενούμενη ομάδα να πέτυχε τον πρώτο πόντο στο παιχνίδι, όμως η ΑΕΚ με ένα γρήγορο 3-0 πήρε προβάδισμα στο σκορ και έχτισε το παιχνίδι της, προσπαθώντας να αποκτήσει μια καλή διαφορά στο σκορ. Αυτό το πέτυχε στα μισά του σετ που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5 πόντους(14-9). Η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε την αντεπίθεση της, μείωσε το σκορ (19-17), όμως η «Ένωση» πήρε το σετ με 25-22, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Μπατατζίμ και Παλέντζα.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο σετ η ομάδα της Σάμου παίρνοντας το προβάδισμα με 0-2, με την ΑΕΚ να κυνηγάει το σκορ. Με υπομονή και καλές επιθέσεις, η «Ένωση» πέρασε κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σετ (9-8).  Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε το ισχυρό μπλοκ της, κερδίζοντας δεύτερες μπάλες και έφτασε με τους Μπαρμπούνη και Παλέντζα στο 25-20 και το 2-0 στα σετ.

Οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 10-9. Η ΑΕΚ σταδιακά βελτίωσε το μπλοκ της και με τους Παλέντζα και Μπατατζίμ να κυριαρχούν στο φιλέ ξέφυγε με 18-15. Οι Σαμιώτες αντέδρασαν και… «πλήρωσαν» την ΑΕΚ με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με βελτίωση σε σερβίς και μπλοκ, καταφέρνοντας να κατακτήσουν το σετ με 23-25.

Αυτό δεν πτόησε καθόλου τους «κιτρινόμαυρους» που μπήκαν… φουριόζοι (3-0). Ο Παλέντζας «εκτελούσε» με κάθε τρόπο, με τον άσσο του στο 8-2 να οδηγεί σε «ξέσπασμα» από όλο το φίλαθλο κοινό. Μπατατζίμ, Μελλές και Μπαρμπούνης ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (14-7), ενώ στο 15-8 οι φιλοξενούμενοι (παρ’ ότι ήταν καθαρός ο πόντος…) διαμαρτυρήθηκαν ιδιαίτερα έντονα, δεχόμενοι την κόκκινη κάρτα (16-8). Ακολούθησε νέα εντυπωσιακή επίθεση του Παλέντζα για το 17-8, με τους «κιτρινόμαυρους» να κατακτούν με άνεση το σετ με 25-15, γνωρίζοντας την αποθέωση.

ΑΕΚ – ΑΣ Κέρκης 3-1
: 25-22, 25-20, 23-25, 25-15.