ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πέρασε και από το Αιγάλεω η ΑΕΚΑΡΑ!

Αν και… «έπαιξε με τη φωτιά», η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ και του Αιγάλεω εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία της. Η «Ένωση» έφτασε τις 17 σερί νίκες στο Πρωτάθλημα, με το νέο τρίποντο να τη διατηρεί μόνη της στη 2η θέση και παράλληλα να μεγαλώνει τη διαφορά της από τον Ολυμπιακό που έμεινε πιο πίσω, στην 4η θέση, μετά την ήττα του.

Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν το καθήκον τους, κατέκτησαν την «καθαρή» νίκη και πλέον κοιτούν τη συνέχεια, καθώς φιλοξενούν τον Ηλυσιακό, ενώ την αγωνιστική ο Ολυμπιακός κοντράρεται με τον ΠΑΟΚ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Στο πρώτο σετ οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, ιδίως στην υποδοχή, με το σκορ να ξεφεύγει από νωρίς. Το 10-4 έγινε 16-5 και 21-7, με την ΑΕΚ να χάνει το σετ με 25-8.

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στο δεύτερο σετ. Οι «κιτρινόμαυρες» βελτίωσαν αισθητά την υποδοχή και το μπλοκ τους, ενώ Νίζετιτς και Καλντερόν πέρασαν δύσκολες φάσεις στο φιλέ. Το αρχικό 2-2 με τρομερά μπλοκ από Κουλίκοβα-Καλαντάτζε έγινε 6-11, ενώ η Νίζετιτς και η Σίλβα με τρομερά χτυπήαμτα έδωσαν διαστάσεις στο σετ (13-19). Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-13 (1-1).

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-3. Και πάλι με το μπλοκ να κάνει τη δύσκολη δουλειά, δίνοντας δεύτερες επιθέσεις στο «Δικέφαλο» και με τη Νίζετιτς να μοιάζει ασταμάτητη, η «Ένωση» ανέβασε τη διφορά στους 5 πόντους (12-17). Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 15-17, εκμεταλλευόμενες σοβαρά λάθη στην υποδοχή και βασιζόμενες στο εξαιρετικό σερβίς τους. Ο τεχνικός της ΑΕΚ κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο βοήθησε τις «κιτρινόμαυρες» που κατέκτησαν το σετ με 25-22 (1-2).

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 15-15. Εκεί η ΑΕΚ με πίεση στο μπλοκ και με την Νίζετιτς να «εκτελεί» από όλες τις θέσεις προηγήθηκε με 18-22. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 20-23, αλλά με σοβαρότητα έως το τέλος η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-21 (1-3).

ΑΟ Αιγάλεω – ΑΕΚ 1-3
: 25-08, 13-25, 22-25, 21-25.
ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάντρικ 9 (3/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κελεσίδη 10 (5/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντεκανί 12 (10/24 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. – 16% άριστες), Πιρβ 13 (11/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 21% άριστες), Πετοβάρι 11 (10/28 επ., 1 άσσος) / Μάρκου (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Λύρα (λ), Μπαξεβανάκη, Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Σκαλίτσου.
ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 12 (10/17 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. – 32% άριστες), Διάλλα 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 8% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σίλβα 19 (17/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 25% άριστες), κουλίκοβα 8 (3/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ. – 24% άριστες), Ξηντάρα (λ, 50% υπ. – 0% άριστες), Καλντερόν 15 (11/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ).