ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΕΚΑΡΑ κορυφής, 4-2 τον Δούκα!

Μεγάλη νίκη σημείωσε η ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 4-2 του ΑΣΕ Δούκα για την 5η αγωνιστική της Futsal Super League και ανέβηκε μόνη πρώτη και αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (δείτε τη Βαθμολογία ΕΔΩ)! Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της τη φετινή σεζόν, κατέκτησε το τρίποντο και έφτασε τις 5 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσαν ο Πρόεδρος του Συλλόγου, Αλέξης Αλεξίου, και ο Αντιπρόεδρος, Λευτέρης Αρχόντης, οι οποίοι και μοίρασαν συγχαρητήρια μετά το τέλος του αγώνα στους αθλητές του «Δικεφάλου».

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 1:30 έχασε σημαντική ευκαιρία με σουτ του Δελλαπόρτα που πέρασε άουτ. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να βρίσκουν δίχτυα έως το 10′. Ο Αρτινός κέρδισε την κόντρα μέσα στην περιοχή της ομάδας των Εκπαιδευτηρίων και από κοντά άνοιξε το σκορ. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Πάνου στο 12′, με τρομερή κίνηση και δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δούκα (2-0)! Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες πριν το ημίχρονο, με τον Ασημακόπουλο να μην καταφέρνει να κερδίσει δις τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Στο β’ μέρος, το παιχνίδι ισορρόπησε, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για το γκολ που θα τους ξαναέβαζε μέσα στην υπόθεση νίκη. Τελικά, ο Δούκας μείωσε σε 2-1, ενώ ακολούθησαν μεγάλες επεμβάσεις από τον Χριστόπουλο. Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ είπε «όχι» σε πάνω από 8 περιπτώσεις από κοντά, ενώ η ΑΕΚ έβρισκε έτσι την ευκαιρία να φύγει στην κόντρα. Ο Πάνου, 10′ πριν το φινάλε σκόραρε για το 3-1, με τον Δούκα να επιστρέφει στο ματς, 3:49 πριν το τέλος (3-2). Τα λεπτά που ακολούθησαν, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν χωρίς τερματοφύλακα για να πιέσουν για την ισοφάριση. Ο Χριστόπουλος με μεγάλες επεμβάσεις, αλλά και η σωστά στημένη άμυνα της ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στον Δούκα για να ισοφαρίσει. Έτσι, 1:30 πριν το τέλος του αγώνα, ο Μάνος με σουτ από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 4-2