ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΕΚΑΡΑ με καρδιά, υπέταξε τον Πανιώνιο (3-0 σετ) σε ματσάρα!

Με 3-0 σετ επιβλήθηκε η ΑΕΚ του Πανιωνίου για την 8η αγωνιστική της Pre League. Τα «χρυσά μωρά» της ΑΕΚ με εντυπωσιακή εμφάνιση έφτασαν στο τρίποντο σε ένα ματς που καθήλωσε το κοινό που βρέθηκε στο «Απ. Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας και σημείωσαν την 4η διαδοχική τους νίκη.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ παίρνοντας το προβάδισμα με 5-0. Η «Ένωση» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τους Πέπερ και Ράμος να κάνουν ό,τι θέλουν στο φιλέ, ανέβασα τη διαφορά στους 6 πόντους (11-5). Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου δεν άφησε περιθώρια στους «κυανέρυθρους» και έφτασε και σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (18-18), κατακτώντας τελικώς το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους (3-3, 5-5). Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με 8-6, διατηρώντας το +2 έως το 13-11. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-2, ανέτρεψαν την κατάσταση φτάνοντας στο 15-16. Η ΑΕΚ με τους Παύλου, Σπέλερ και Πέπερ έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 20-20 και 22-22. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 22-23, αλλά η ΑΕΚ έστειλε το ματς στην παράταση του σετ (25-25). Με δύο σερί πόντους η «Ένωση» κατέκτησε το σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ, ο Πανιώνιος μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με πιεστικό σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή και στην επίθεση της ΑΕΚ. Η ΑΕΚ διατηρήθηκε στο σετ, φτάνοντας έως το 17-17. Με νέο σερί 3-1 από τους «κιτρινόμαυρους», οι παίκτες του «Δικεφάλου» έφτασαν στο 20-18. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 22-22 και 25-25 με το σετ να φτάνει έως το 33-33. Εκεί η ΑΕΚ δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα, με μία επίθεση και ένα μπλοκ έκανε το 35-33 και το 3-0 στα σετ.

ΑΕΚ – Πανιώνιος ΓΣ 3-0
: 25-16, 27-25, 35-33.
ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Πετσιάς, Παύλου, Ράμος, Πιέπερ, Καπίρης, Θεοδόσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Μουσικάς (λ), Καβαρινός.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ (Γιάννης Στυλιανού): Σαλωνίτης, Κωνσταντινίδης, Χατζηνικολάου, Βασιλακόπουλος, Λέλος, Μακράκης / Καφούρος (λ), Φύτρος, Κουφόπουλος, Κάλφας.