ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα (7-6) στις λεπτομέρειες στον Πειραιά

Την ήττα με 7-6 γνώρισε η ανδρική ομάδα Πόλο της ΑΕΚ από τον Εθνικό στον Πειραιά για την 9η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη είχε πολύ καλή παρουσία και στο Παπαστράτειο Κολυμβητήριο και απώλεσε τη νίκη στις λεπτομέρειες, με αποτέλεσμα να αποκτήσει… συγκάτοικο στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα (δείτε τη βαθμολογία ΕΔΩ).

Το πρώτο οκτάλεπτο κινήθηκε με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν τις ευκαιρίες στον παραπάνω. Τόσο ο Εθνικός, όσο και η ΑΕΚ βρήκαν επιθετικές λύσεις, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 3-3.

Το παιχνίδι κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στην 2η και 3η περίοδο, όπου ο Εθνικός εκμεταλλεύθηκε ορισμένα κενά στην άμυνα της ΑΕΚ και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν και στα δύο οκτάλεπτα με 2-1, φτάνοντας έτσι στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο με το υπέρ τους 7-5.

Οι «κιτρινόμαυροι» για ακόμα μία φορά έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα, δεν το έβαλαν κάτω και με τρομερή άμυνα διατήρησαν το μηδέν πίσω. Η ΑΕΚ έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, ωστόσο τελικώς ηττήθηκε με 7-6.

Εθνικός ΟΦΠΦ – ΑΕΚ 7-6