ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άλμα ανόδου για την ΑΕΚ!

Με 3-1 σετ επικράτησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ του ΖΑΟΝ για την 16η αγωνιστική της Pre League και έκανε άλμα ανόδου στη Volleyleague. Η “Ένωση” έφτασε τις 13 διαδοχικές νίκες στο Πρωτάθλημα, ενώ την ίδια στιγμή οι Αμαζόνες ηττήθηκαν από τον ΑΟ Λαμίας 2013, με το “Δικέφαλο” να ξεφεύγει με 5 βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Έτσι, με 6 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της κανονικής διάρκειας, η ΑΕΚ έχει στα δικά της χέρια την απευθείας άνοδο που προσφέρει η κατάκτηση της 1ης θέσης (δείτε τη βαθμολογία εδώ).

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ πήρε από το ξεκίνημα μία διαφορά 2-3 πόντων (2-0, 5-3). Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ έως το 14-11, όταν και οι αθλήτριες του κόουτς Μπακοδήμου με εξαιρετικά σερβίς “ξέφυγαν” στο σκορ με 21-14 και κατέκτησαν το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, τα σερβίς της Ράπτη, αλλά και οι κεντρικές με εντυπωσιακά μπλοκ που είτε κατέληγαν σε πόντους είτε σε δεύτερη ευκαιρία για την ΑΕΚ, μετέτρεψαν το αρχικό 6-2 σε 12-4. Το νερό είχε μπει στο… αυλάκι και η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (22-12). Η ομάδα της Κηφισιάς εκμεταλλεύθηκε όλα τα λάθη του “Δικεφάλου” και μείωσε σε 23-18 και 24-21, αλλά οι “κιτρινόμαυρες” κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά και πήραν κεφάλι με 5-10. Το +5 διατηρήθηκε έως το 15-20, με την ΑΕΚ να αδυνατεί να βρει συνεχόμενους πόντους για να πλησιάσει περαιτέρω στο σκορ. Ο ΖΑΟΝ τελικώς κατέκτησε το σετ με 20-25 και μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε με σκοπό να “κλειδώσει” το τρίποντο και να μην αφήσει βαθμό ή βαθμούς στη θέση της. Χωρίς να αφήσει περιθώρια στην ομάδα της Κηφισιάς πήρε το προβάδισμα με 3-0 και 8-3. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (18-8), με το 25-11 να “σφραγίζει” τη νίκη με 3-1 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, την Κυριακή (23/02, 17:00) όταν και φιλοξενείται από τη ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη για την 17η αγωνιστική της Pre League.

ΑΕΚ – ΖΑΟΝ 3-1