ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άνετα τα κορίτσια της ΑΕΚ, 3-0 το Αιγάλεω!

Χωρίς κανένα πρόβλημα η ΑΕΚ επικράτησε του Αιγάλεω με 3-0 σετ(25-20, 25-12), στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Οι “Κιτρινόμαυρες” μπορεί να αντιμετώπισαν ένα μικρό πρόβλημα στο να κυριαρχήσουν μέχρι τα μισά του 2ου σετ, όμως μετά πάτησαν γκάζι και πήραν με σχετική ευκολία το ροζ φύλλο αγώνα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το πρώτο σετ, θέλοντας να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας. Κάτι τέτοιο δεν το κατάφερε με το Αιγάλεω να είναι πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και το 12-9 όπου ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά της Ένωσης. Οι φιλοξενούμενες με ένα 5-0 πέρασαν μπροστά με 12-14. Αυτό ανάγκασε την Ελένη Μεμετζή να πάρει τάιμ άουτ και δίνοντας της απαραίτητες οδηγίες η ΑΕΚ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 16-15.

Με περισσότερη αποφασιστικότητα μπήκαν οι φιλοξενούμενες αθλήτριες παίρνοντας προβάδισμα με 3-5, ενώ στην συνέχεια αύξησε και άλλο την διαφορά σε 3 πόντους (5-8). Ο “Δικέφαλος” προσπάθησε να μειώσει και με ένα σερί 5-0 πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (12-9). Η Ένωση βρήκε ρυθμό και κατάφερε να πάρει το σετ άνετα με 25-15.

Με φόρα από το προηγούμενο σετ ξεκίνησε η ΑΕΚ, αποκτώντας προβάδισμα 8 πόντων (9-1), διώχνοντας το άγχος από τις “Κιτρινόμαυρες”. Η διαφορά όσο πήγαινε και αυξανόταν(10-2,15-3) και το σετ κατέληξε και αυτό στην ομάδα μας με 25-12, κάνοντας το τελικό 3-0 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας το επόμενο Σάββατο(24/11) κόντρα στον ΓΑΣ Μεσσαράς, εκτός έδρας στο γήπεδο των Μοιρών.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-15, 25-12)

ΑΕΚ (Μεμετζή): Γιοβάνη 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ), Ζίγκα 5 (0/3 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Τέζα 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου 21 (13/29 επ., 8 άσσοι, 25% υπ.), Χρήστου 9 (5/16 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ.) / Μπελιά (λ, 40% υπ.), Μπανίκα 1 (1/5 επ.).

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου 2 (2 άσσοι), Κουλοπούλου Κ. 2 (1/10 επ., 1 άσσος, 40% υπ.), Κτιστάκη 2 (1/10 επ., 1 μπλοκ), Μανώλικα 2 (2/8 επ.), Μελετιάδη 3 (3/14 επ.), Τζαλαλή 3 (3/15 επ.) / Κουλοπούλου Ελ. (λ, 60% υπ.), Αρμάου, Κοκμοτού 2 (1/12 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Παπαδάκη (0/4 επ.).