ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άξιζε τη νίκη

Άδικη ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ στο κλειστό του Μετς από τον Παναθηναϊκό ΑΟ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών. Οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν ψυχή, έπαιξαν υψηλού επιπέδου βόλεϊ και θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, ωστόσο κάποιες κομβικές διαιτητικές αποφάσεις, στο πρώτο και στο δεύτερο σετ, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Συγκεκριμένα, στο πρώτο σετ κι ενώ η «Ένωση» είχε προβάδισμα με 22-23 υπήρξε μπλοκ άουτ. Ωστόσο, ο διαιτητής, Μιχάλης Κουτσούλας, έδωσε άουτ. Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγούταν με 22-21. Κι ενώ υπήρχε πεντακάθαρο άουτ σε επίθεση των «πρασίνων», ο κ. Κουτσούλας δίνει μπλοκ άουτ χωρίς να υπάρχει η παραμικρή επαφή και ο Παναθηναϊκός κάνει το 23-21. Αμέσως μετά δε, δίνει και κόκκινη κάρτα στην ΑΕΚ για διαμαρτυρία και γίνεται 24-21, με αποτέλεσμα να χαθεί με άδοξο τρόπο το σετ για την «Ένωση».

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και πηγαίναν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Εκεί ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (11-8), ενώ αύξησε και τη διαφορά (15-11) με τη Γκρότους. Η «Ένωση», όμως, με Κωνσταντινίδου και Στράντζαλη ισοφάρισε σε 18-18, ενώ πέρασε σε θέση οδηγού μετά από λάθος της Άτκινσον (20-22). Η Τσάριτς έκανε το 21-23 για την ΑΕΚ, ωστόσο μετά από τη λανθασμένη απόφαση του κ. Κουτσούλα, αλλάζουν οι ισορροπίες και ο Παναθηναϊκός κατακτά το σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός είχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ώσπου οι «πράσινες» με ένα σερί 4-0 ξέφυγαν (12-7) και αύξησαν τη διαφορά στο 19-13. Η ΑΕΚ, ωστόσο, δεν τα παράτησε. Με Γιώτα, Μπλάνκο και Στράντζαλη μείωσε στους 2 πόντους (20-18), αλλά και στον έναν (22-21) με την Τσάριτς. Όμως, και πάλι η διαιτησία καθόρισε την πορεία του σετ και το έδωσε στις «πράσινες» με 25-21.

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» έβγαλαν όλη την ένταση του δευτέρου και πάτησαν το γκάζι. Με Στράντζαλη, Κωνσταντινίδου και δύο μπλοκ της Μπλάνκο έκαναν το 1-4, ενώ με Τσάριτς και Μπλάνκο η διαφορά έφθασε στους εφτά (3-10). Ο Παναθηναϊκός με ένα 7-0 σερί μείωσε στον πόντο (11-12), όμως το τάιμ άουτ του Γιουνούς Οτσάλ «ξύπνησε» τις «κιτρινόμαυρες», οι οποίες με Στράντζαλη, Τσάριτς,  Σολέ και δύο σερί πόντους της Μπλάνκο πήγαν στο 13-20. Με πόντο της Γιώτα η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 17-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα (8-4). Ωστόσο, με Σολέ, Τσάριτς και Κωνσταντινίδου, η ΑΕΚ μείωσε σε 9-8 , ενώ με δύο διαδοχικούς πόντους της Τσάριτς ισοφάρισε σε 12-12. Η Μπλάνκο έβαλε σε θέση οδηγού την ΑΕΚ (13-14) και η Σολέ έδωσε «ανάσα» τριών πόντων (15-18). Η Μπλάνκο έκανε το 19-23, ενώ η ίδια τελείωσε και το σετ (23-25).

Το τάι μπρέικ ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, με την ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά με 3-4, ενώ με την Καλαντάτζε η «Ένωση» έκανε το 7-8 και το 8-9 αντίστοιχα. Οι «πράσινες» με τρεις σερί πόντους της Σαμαντάν πέρασαν μπροστά (11-9) και απέκτησαν τρεις πόντους διαφορά (13-10). Η Μπλάνκο και η Τσάριτς μείωσαν στον πόντο (13-12), ενώ η Μπλάνκο μείωσε στο 14-13. Όμως, ο Παναθηναϊκός εν τέλει κατέκτησε το σετ με 15-13.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-2
Τα σετ: 26-24, 25-21, 17-25, 23-25, 15-13.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 24 (21/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ.-24% άριστες), Άτκινσον 20 (19/48 επ., 1 άσσος), Γκρότους 13 (9/23 επ., 4 άσσοι, 80% υπ.-60% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2/3 επ.), Σάμανταν 19 (14/28 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 57% υπ.-29% άριστες), Ρόγκα (λ, 34% υπ.-09%  άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη, Μεταξά,  Γενιτσαρίδη.
ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 11 (11/37 επ., 54% υπ.-30% άριστες), Καλαντάντζε 4 (4/13 επ.), Τσάριτς 28 (24/61 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Μπλάνκο 20 (12/18 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Σολέ 5 (4/19 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ.-40% άριστες) / Κοσμά (λ, 50% υπ.-05% άριστες), Ξηντάρα (λ), Γιώτα 4 (3/7 επ., 1 άσσος).