ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα με 0-3 από τον Φοίνικα

Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, καθώς ηττήθηκε με 0-3 σετ για την 19η αγωνιστική της Volley League, στο κλειστό του Μετς.

Ο “Δικέφαλος” ήταν σε όλα τα σετ ανταγωνιστικός, ακόμα και όταν βρέθηκε με μεγάλη διαφορά πίσω στο σκορ, δεν παράτησε το παιχνίδι και προσπάθησε να μειώσει, έτσι ώστε να πάρει ότι μπορεί από το παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ η Ένωση έμεινε κοντά στο σκορ σε όλο το σετ, καταφέρνοντας να πάρει και το προβάδισμα (8-7). Η ομάδα της Σύρου με καθαρό μυαλό κατάφερε να περάσει μπροστά, να πάρει μια διαφορά 3 πόντων(19-22) και να πάρει το σετ με 23-25.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο 2ο σετ με αποτέλεσμα ο Φοίνικας Σύρου να πάρει το πάνω χέρι, κάνοντας το 0-5 γρήγορα. Η Ένωση προσπάθησε να μειώσει ή έστω να μην μεγαλώσει και άλλο η διαφορά (7-11), όμως η φιλοξενούμενη ομάδα “πάτησε γκάζι” και πήρε και αυτό το σετ με 18-25.

Στο 3ο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (10-10), μέχρι που ο Φοίνικας Σύρου πήρε για αρχή μια διαφορά 3 πόντων(10-13), όπου αυξάνοταν συνέχεια. Το τελικό σκορ του σετ ήταν 19-25, με την ομάδα της Σύρου να παίρνει την νίκη και το τρίποντο.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδας μας την ερχόμενη Τετάρτη (13/3 16:30) κόντρα στον Μ.Γ.Σ Εθνικό για την 20η αγωνιστική της Volleyleague.

ΑΕΚ – Φοίνικας Σύρου 0-3
Τα σετ: 23-25, 18-25, 19-25.
ΑΕΚ (Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 2π. (2/5επ.), Σαλαφζούν, Παπαδόπουλος 8 (7/14επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 13 (13/21, 48%υπ., 17%αρ.), Κανέλλος 3 (2/6, 1 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 4 (4/10, 54%υπ., 23%αρ.) / Γκαράς (λ. – 44%υπ., 22%αρ.), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι, Τζιουμάκας 6 (3/8, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Λάππας.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (6/7επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 12 (10/19, 2 άσσοι, 60%υπ., 20%αρ.), Λέσκοφ 2 (2/4), Βουλκίδης 8 (5/7, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Καϊσλασάλο 16 (14/28, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 10 (7/13, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 71%υπ., 25%αρ.) / Βελούδης (λ. – 65%υπ., 18%αρ.), Ταυρής, Αδάμ, Μήλης.