ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Έχασε από τον Αριστοτέλη, αλλά δε χάθηκε

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-1 σετ από τον Αριστοτέλη Σκύδρας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Γ’ Ομίλου της Pre League. Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα και την κατάκτηση του πρώτου σετ, δεν κατάφεραν να παραμείνουν στο ίδιο επίπεδο, υπέπεσαν σε πολλά λάθη και έμειναν με άδεια χέρια. Αυτή η ήττα σίγουρα δυσχεραίνει τη θέση του «Δικεφάλου» στην πορεία για την άνοδο, ωστόσο ακόμα η τύχη της «Ένωσης» βρίσκεται στα χέρια της. Ο Άθλος Ορεστιάδος ηττήθηκε από την Καλαμάτα, και (τουλάχιστον) η προνομιούχος 5η θέση, παραμένει εντός στόχου.

Η 1η θέση οδηγεί στην Volley League 2022-23, ενώ οι θέσεις 2-5 αγωνίζονται σε play off ανόδου. Έτσι, και οι 4 εναπομείναντες αγώνες έχουν τεράστια βαθμολογική σημασία για την ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ στο πρώτο σετ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 5-3. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 7-7, όμως με τους Θεοδόση και Παύλου να υψώνουν τείχος στο μπλοκ η «Ένωση» πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-7. Παύλου και Πίπερ διατήρησαν το +2 για την ΑΕΚ, ενώ με εξαρετικά σερβίς του Πετσιά, η υποδοχή των φιλοξενούμενων τα βρήκε… δύσκολα (14-11). Η απάντηση της Σκύδρας ήρθε άμεσα μειώνοντας σε 15-14, αλλά η ΑΕΚ ξέφυγε εκ νέου στο σκορ (18-15). Με σερί 4-0, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (18-19). Το μπλοκ της ΑΕΚ έκανε και πάλι την εμφάνισή του φέρνοντας το σετ στα ίσια (21-21). Ο Αριστοτέλης Σκύδρας έφτασε σετ πόιντ (23-24), αλλά με τον Παύλου η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 3-0 κατέκτησε το σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι για αρκετή ώρα (1-0, 4-3, 4-5, 7-5). Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 πήραν «αέρα» 3 πόντων (7-10). Η ΑΕΚ με ωραίο βόλεϊ και σωστές κινήσεις πλησίασε στο 9-11, όμως και πάλι η ομάδα της Σκύδρας πήρε ισχυρό προβάδισμα, εκμεταλλευόμενη την αδυναμία των «κτιρινόμαυρων» στις δεύτερες μπάλες (11-15). Η διαφορά έφτασε και στους 6 πόντους (15-21, 16-22), αλλά και πάλι οι «κιτρινόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω. Με τους Παύλου, Πετσιά, Πίπερ και ορισμένα λάθη των φιλοξενούμενων, η ΑΕΚ μείωσε σε 20-22. Ο Πετσιάς με άσσο έκανε το 21-22, ενώ ο Παύλου κράτησε την ΑΕΚ στο σετ έως το 22-23, καθώς με σερί 2-0, ο Αριστοτέλης Σκύδρας ισοφάρισε σε 1-1 σετ (22-25).

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-3. Η ΑΕΚ έμοιαζε μπλοκαρισμένη στην πίεση της ομάδας της Σκύδρας, με τη διαφορά να ξεφεύεγει στους 6 πόντους (3-9). Με τους Ράμος και Παύλου η ΑΕΚ μείωσε σε 7-10 και 10-11, μπαίνοντας ξανά στο σετ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 8-3, φτάνοντας έως το 13-19. Όπως και στο προηγούμενο σετ, η ΑΕΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια ανατροπής, μειώνοντας με διαδοχικούς πόντους σε 20-21, εν μέσω αποθέωσης. Ο Αριστοτέλης κατάφερε να φτάσει στο σετ πόιντ (20-24), η «Ένωση» μείωσε σε 22-24, αλλά απώλεσε τελικώς το σετ (1-2, 22-25).

Το τέταρτο σετ, ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα. Το αρχικό 3-1 της ΑΕΚ έγινε, 6-7 υπέρ του Αριστοτέλη. Με τον Καπίρη να τελειώνει όμορφα σε πρώτο χρόνο η ΑΕΚ μείωσε σε 7-8, ενώ έφερε το σετ στα ίσια (12-12). Ο Ράμος με ωραίο τελείωμα κράτησε την ΑΕΚ κοντά (13-13), ενώ λίγο αργότερα έγινε και το 16-16. Οι φιλιοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 17-19, με τους Πετσιά-Θεοδόση να μειώνουν με μπλοκ σε 18-19. Τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» έδωσαν την ευκαιρία στον Αριστοτέλη Σκύδρας να ξεφύγει με 4 (18-22). Ο Πίπερ με δυνατό καρφί και με πίεση στο σερβίς, η ΑΕΚ μείωσε σε 22-23, αλλά χωρίς επιπλέον απάντηση, με το 22-25 να διαμορφώνει το τελικό 1-3 στα σετ.

ΑΕΚ – ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας 1-3
: 26-24, 22-25, 22-25, 22-25.