ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκησε τον Ολυμπιακό Κερατσινίου και τώρα… Ηλιούπολη!

H AEK επικράτησε άνετα με 29-13 του Ολυμπιακού Κερατσινίου για την 7η εξ αναβολής αγωνιστική του Β’ Υποομίλου του 1ου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας. Οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν το απόλυτο (δείτε την βαθμολογία ΕΔΩ), πριν το ματς της Κυριακής (13/02, 19:00), στην Ηλιούπολη κόντρα στην τοπική ομάδα, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η «Ένωση» δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στο «διπλό». Εξ αρχής ήταν πολύ ανταγωνιστική ούσα στο 15ο λεπτο του πρώτου μέρους μπροστά στο σκορ με 8-4, ενώ στο ημίχρονο είχε εξασφαλίσει διαφορά 12 τερμάτων (6-12). Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν το ίδιο ανταγωνιστική. Στο 10άλεπτο του δευτέρου μέρους προηγούταν 23-8 ενώ πήρε εν τέλει τη νίκη με 29-13.

Η Ροζαλία Παπαϊωάννου μιλώντας στο aek.gr ενόψει του κυριακάτικου αγώνα με την Ηλιούπολη, είπε: «Είμαστε πολύ έτοιμες για τον αγώνα. Και εφόσον αυτή την βδομάδα είχαμε τόσους αγώνες στα πόδια μας, έχουμε ρολάρει. Θέλουμε να βγάλουμε, όσα κάναμε και προπονήσαμε αυτόν τον καιρό».

Ολυμπιακός Κερατσινίου – ΑΕΚ 13-29
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-4, 4-8, 4-12, 5-14, 6-18 (ημιχρ.), 7-20, 8-23, 8-25, 8-27, 10-26, 13-29.
Ολυμπιακός Κερατσινίου (Κυριακίδου): Κωστοπούλου, Καπλανίδου 1, Μιχαηλίδη, Γρέκα, Μιχωρίτη 4, Τρίκορη, Μόσχου 2, Σιμητέλου, Σιδηροπούλου 3, Πέππα, Σαρίγου 1, Καραγιάννη 1, Πρεσωόλη 1, Νιάρχου, Τρικόρη Ι.
ΑΕΚ (Κότσιρας): Τσικνή, Κίτσιου 4, Ζάγκα, Παπανικολάου, Μανδαμαδιώτη, Ψαριώτη 5, Κουτροδήμου, Κάτσικα 4, Θανοπούλου, Παύλου 5, Λυτρίβη 1, Μετάι 4, Μπρεάνου 2, Μπαννάση, Μαχρίδου, Πατρώνη 4
Διαιτητές: Λεφάκης-Μυλωνάς. Δίλεπτες: 6-10. Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 3/10-4/5.