ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ

Έχασε στο γήπεδο (3-0), κέρδισε στην εξέδρα

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος. Η “Ένωση” παρά το γεγονός ότι βρίσκεται σε χαμηλότερη κατηγορία, κατάφερε να βρεθεί στο μεγάλο ραντεβού του Κυπέλλου Ελλάδος, και στον ημιτελικό παρουσίασε ένα αξιόμαχο σύνολο, που αν απόφευγε τα κενά διαστήματα θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Στο πλευρό της ΑΕΚ βρέθηκαν και πολλοί φίλοι της ομάδας που μετά την χθεσινή (04/04) “μετατροπή” της πόλης των Σερρών σε Νέα Φιλαδέλφεια, μετέτρεψαν και σήμερα το γήπεδο σε… έδρα του “Δικεφάλου”, κερδίζοντας κατά κράτος την “μάχη” της εξέδρας.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-2, με τις “ερυθρόλευκες” να φτάνουν στη συνέχεια στο +2 (4-2, 5-3). Οι παίκτριες της “Ένωσης” συνέχισαν με συγκέντρωση και ισοφάρισαν χάρη σε μπλοκ της Ζίγκα σε 7-7. Ο Ολυμπιακός δεν άργησε να φτάσει εκ νέου στο +2 (10-8, 11-9), με τον “Δικέφαλο” να ισοφαρίζει σε 11-11 με τις Γιοβάνη και Τοτσίδου. Σε εκείνο το σημείο, τα σερβίς των Πειραιωτών οδήγησαν σε πολλά λάθη τις αθλήτριες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη, με το σκορ να φτάνει στο 20-11 και την ΑΕΚ να χάνει τελικώς το σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ, με άσσο της Τοτσίδου η “Ένωση” προηγήθηκε με 0-2, ενώ με την Χρήστου στη συνέχεια να παίρνει διαδοχικές επιθέσεις πάνω της, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 6-8. Οι τυπικά γηπεδούχοι αντέδρασαν με σερί 6-0 για το 12-8, για να μειώσουν οι “κιτρινόμαυρες” σε 13-11 με την Χρήστου. Ο “Δικέφαλος” εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της Γιώτα για να μειώσει στον πόντο (14-13, 15-14), αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός “έτρεξε” ένα σερί 6-1 για το 21-15, κερδίζοντας και το σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ (5-1). Ο Ολυμπιακός “ξέφυγε” στο σκορ με 16-8, η “Ένωση” μείωσε σε 16-10 και 18-13, βάζοντας δύσκολα στις “ερυθρόλευκες”. Με βελτίωση στην υποδοχή και πίεση στο σερβίς, η ΑΕΚ έφτασε έως το 21-18, χάνοντας το σετ με 25-21.

Η ΑΕΚ μπορεί να ηττήθηκε στον ημιτελικό, ωστόσο, έδειξε τα “δόντια” της τόσο για την συνέχεια με τα μπαράζ ανόδου, όσο και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Πλέον, οι “κιτρινόμαυρες” στρέφουν την προσοχή τους στον πρώτο αγώνα για την πρόκριση στους “τελικούς” ανόδου με τον ΑΟ Λαμίας 2013, την Τετάρτη (10/03) στο Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας. ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΕΚ 3-0