ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Έχασε το τρίτο σερί στα πέναλτι η ΑΕΚ

Μέχρι τα πέναλτι έφτασε ο συναρπαστικός τελικός του Final Four της Futsal Super League ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΑΣΕ Δούκα, με την ομάδα των εκπαιδευτηρίων να κατακτά τελικώς τη νίκη με 5-4, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης. Η ΑΕΚ έφτασε μία ανάσα από το 3ο διαδοχικό Πρωτάθλημα, ωστόσο, δεν κατάφερε στον τελευταίο αγώνα της σεζόν να κατακτήσει άλλη μία νίκη. Η “Ένωση” που ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια με 11 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, έχοντας την καλύτερη επίθεση και τη δεύτερη καλύτερη άμυνα, απέκλεισε κατά σειρά τη Σαλαμίνα και τον Παναθηναϊκό, ωστόσο δεν κατάφερε να “λυγίσει” τον Δούκα σε σετ παιχνίδι, με το ματς να οδηγείται στα πέναλτι.

Ακόμα κι έτσι, για ακόμα μία χρονιά η ΑΕΚ απέδειξε τη δυναμική της στο Ποδόσφαιρο Σάλας και ήδη καταστρώνοντας τα σχέδια για την… ανακατάληψη του θρόνου από την επόμενη κιόλας σεζόν, με την ευχή να μπορέσει να ολοκληρωθεί κανονικά η διοργάνωση, χωρίς αναγκαστικές τροποποιήσεις ελέω πανδημίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 4′ ο Ασημακόπουλος απείλησε με δυνατό σουτ την αντίπαλη εστία, με τον Ζέρβα να αποκρούει. Ο Θεοφίλου φώναξε και αυτός “παρών” λίγο αργότερα, ενώ ακολούθησαν μεγάλες χαμένες ευκαιρίες από Καρύδα, Ντάτη και Πάνου, που δεν κατάφεραν τελικώς να σκοράρουν. Οι δύο ομάδες πρόσεχαν ιδιαίτερα τις προσπάθειές τους, με την “Ένωση” να έχει τα ηνία του αγώνα και να απειλεί στο 15′ με τον Μάνο, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στο 17′ σημειώθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ, με τον Ασημακόπουλο να πλασάρει και να βλέπει τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πάνου έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο 31′, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει. Ακολούθησαν εκατέρωθεν ευκαιρίες χωρίς να σημειωθεί κάποιο τέρμα. Στα τελευταία 3′ η ΑΕΚ βρέθηκε τρεις φορές μία ανάσα από το γκολ, με το 0-0 να είναι και το σκορ του β’ μέρους.

Όμοια ήταν η εικόνα και στα δύο ημίχρονα της παράτασης. Και οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους στιγμές, χωρίς όμως να φεύγουν από την αμυντική τους τακτική. Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ με τους Δελλαπόρτα και Ντάτη, αλλά το 0-0 έστειλε τις δύο ομάδες στα πέναλτι.

Στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, ο Δούκας έκανε το 0-1, ο Ασημακόπουλος ισοφάρισε (1-1), για να ακολουθήσουν 4 χαμένα πέναλτι, 2 από κάθε ομάδα. Ο Δούκας πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ (1-2), ο Πάνου ισοφάρισε (2-2), ενώ ο Θανασάι έστειλε και τα πέναλτι σε παράταση (3-3). Ο Καρύδας ισοφάρισε σε 4-4, όμως ο Ταρνανίδης δεν κατάφερε να απαντήσει στο 5-4 του Δούκα.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 0-0 (4-5 στα πέναλτι)