eSports ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πέρασε στα Ημιτελικά του PES η ΑΕΚ!

Με 2-1 στις νίκες προκρίθηκε η ΑΕΚ επί της ΑΕΛ στα Ημιτελικά του Πρωταθλήματος PES της HFP. Η “Ένωση” υπερκέρασε το εμπόδιο της Λάρισας μέσα από 3 ιδιαίτερα απαιτητικά παιχνίδια, φτάνοντας στην πρόκριση στους “4” και συνεχίζοντας την πορεία της με στόχο τον τίτλο.

Στο πρώτο ματς, η ΑΕΚ παρ’ ότι είχε τον πλήρη έλεγχο και απειλούσε συνεχώς για το γκολ, έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι στο 29′. Ο Νιέρης απάντησε αμέσως, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 45′ οι Λαρισαίοι εκμεταλλεύθηκαν κενό της άμυνας και πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, με την ΑΕΚ να κερδίζει 2 πέναλτι μέσα σε 1 λεπτό και να ευστοχεί με τον Σπύρου στο δεύτερο, φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσια (2-2). Στο δεύτερο μέρος, ο Τζιρίμης πραγματοποίησε πολύ σημαντικές επεμβάσεις, διατηρώντας το ματς ισόπαλο. Στο 60′ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι με την ΑΕΚ να χάνει μεγάλη ευκαιρία, αλλά τελικά ο Νιέρης στο 67′ με ωραίο τελείωμα έκανε το 3-2. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Yalman που επωφελήθηκε από τις κόντρες στο 78′ και “έγραψε” το 4-2.

Αγνώριστη παρουσιάστηκε η ΑΕΚ στο δεύτερο παιχνίδι. Η ΑΕΛ μπήκε φουριόζα και μόλις στο 13′ έκανε το 1-0, ενώ πριν το ημίχρονο είχε και δοκάρι. Όμοια ήταν η εικόνα και στο β’ μέρος, με τους παίκτες του Δημήτρη Πάτση να μη μπορούν να απειλήσουν. Οι “βυσσινί” βρήκαν δύο γκολ από το 73′ έως το 79′ και το 3-0 ήταν το τελικό σκορ.

Τα… πράγματα στη θέση τους έβαλε η ΑΕΚ στο τρίτο και κρισιμότερο παιχνίδι. Μόλις στο 10′ ο Σπύρου βρήκε κενό χώρο και έκανε το 1-0 με δυνατό σουτ. Η ΑΕΚ μέχρι το 20′ βρήκε άλλα 2 τέρματα, με τους Yalman και Σπύρου, με το τρίτο γκολ να εντυπωσιάζει. Οι παίκτες του “Δικεφάλου” δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα και στις καθυστερήσεις του αγώνα σκόραραν με τον Νιέρη, μετά από εξαιρετική συνεργασία, για το τελικό 4-0.

Η ΑΕΚ στους Ημιτελικούς θα αντιμετωπίσει την Interepid Fox, με τους αγώνες να διεξάγοντας την Μ. Πέμπτη (29/04).