ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Έμεινε από δυνάμεις στην Κυψέλη

Την ήττα με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι “κιτρινόμαυροι” παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο σε ορισμένα σημεία του αγώνα, ωστόσο κενά διαστήματα σε κάθε σετ χάρισαν την νίκη στο “τριφύλλι”. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτέλεσε το πρώτο σετ, όπου το 15-21 μετατράπηκε σε 22-21, με την ΑΕΚ να χάνει την ευκαιρία να προηγηθεί στον αγώνα.

Αρνητική εντύπωση προκάλεσε η διαιτητική απόφαση στο 20-20, όταν και ο Γκαράς έβγαλε άμυνα μπροστά στα μάτια του δεύτερου διαιτητή, ο οποίος όμως έδωσε πόντο στην αντίπαλη ομάδα. Παράλληλα, οπαδός πέταξε αναμμένο τσιγάρο στον αθλητή μας, Φαρχάντ Σαλαφζούν και περιμένουμε να δούμε την αντίδραση της διοργανώτριας αρχής και του αθλητικού δικαστή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι ως το 8-8, όταν και η “Ένωση” με δύο άσσους του Λάππα και καρφί του Στοΐλοβιτς ξέφυγε με 8-11. Ο MVP του αγώνα για την ΑΕΚ, Δημήτρης Χαραλαμπίδης, με μπλοκ εκτόξευσε τη διαφορά στους 6 (10-16), την οποία και οι “κιτρινόμαυροι” διατήρησαν ως το 15-21. Σε εκείνο το σημείο με τα σερβίς του Γιάκομπσεν να δημιουργούν πολλά προβλήματα, ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” σερί 7-0 (22-21) και εκμεταλλευόμενος δύο λάθη του Στοΐλοβιτς έφτασε στο 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, και πάλι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ με διαφορά τριών πόντων, χάρη στον Χαραλαμπίδη (10-13, 11-14). Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και με μπροστάρη τον Γιορντάνοφ, προηγήθηκε με 16-14. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν χάνοντας το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ, ήταν σειρά του Παναθηναϊκού να πάρει από νωρίς προβάδισμα με 8-4, 12-7 και 15-10. Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου με οργανωμένες επιθέσεις και δυναμικά μπλοκ ισοφάρισαν σε 19-19 και πέρασαν μπροστά με 19-20. Στο 20-20 έγινε μία φάση που θα μπορούσε να δώσει διαφορετική τροπή στον αγώνα, με τον Γκαρά να βγάζει άμυνα και τον διαιτητή να δίνει πόντο στον Παναθηναϊκό. Μάλιστα, το ριπλέι ήταν ξεκάθαρο, ωστόσο οι διαιτητές “έγραψαν” το 21-20. Σε εκείνο το σημείο οπαδός των γηπεδούχων πέταξε αναμμένο τσιγάρο στον Σαλαφζούν με αποτέλεσμα να υπάρξει διακοπή της αναμέτρησης. Μετά από πολύ ώρα το παιχνίδι ξαναξεκίνησε, με την ΑΕΚ να προσπερνά με 22-23. Εκεί είχαμε εκ νέου διακοπή γιατί… σταμάτησε να λειτουργεί ο υπολογιστής της καταγραφής πόντων. Μετά και τη νέα διακοπή, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση έφτασε σε τέσσερα ματς μπολ, με τον Πελεκούδα με άσσο να κάνει το 29-27 και το 3-0 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα βόλεϊ την προσεχή Τετάρτη (06/02) με αντίπαλο πάλι τον Παναθηναϊκό ΑΟ για την φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδος.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 3-0
: 25-23, 25-18, 29-27.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (21/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. – 0% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ. – 46% άριστες), Γαλιώτος.
ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Κανέλλος 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/6 επ.), Λάππας 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ. – 41% άριστες), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/17 επ.), Ιμπραχίμοφ 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. – 67% άριστες).