ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

“Αέρας” από την Έδεσσα (15-22)

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε με 22-15 εκτός έδρας του Αερωπού Έδεσσας και παρέμεινε κοντά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στο πρώτο ημίχρονο οι άμυνες κυριάρχησαν, γεγονός που σηματοδοτείται και από το χαμηλό σκορ (5-8). Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησε την διαφορά και μετά τα μισά ανέβασε ακόμα περισσότερο το σκορ φτάνοντας στη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0, 2-1 και 3-2, με την ΑΕΚ να ανατρέπει την κατάσταση και να περνά μπροστά με 3-4. Μετά από χαμένα πέναλτι του Αερωπού και πιο οργανωμένες επιθέσεις των “κιτρινόμαυρων”, ο Αργυρού με δύο διαδοχικά γκολ έφτασε ως το 3-6. Ο Γιάκομπσεν με δύο γκολ διαμόρφωσε το 5-8 στο 24′, το οποίο έμελλε να είναι και το σκορ του ημιχρόνου, καθώς οι δύο τερματοφύλακες… κατέβασαν ρολά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έφτασε στο 8-12, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 10-12 με τον Μαυροδουλάκη. Ένα ακόμα χαμένο πέναλτι της ομάδας της Έδεσσας, έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να ξεφύγει με 10-14 με τον Βραζάλιτσα και από εκείνο το σημείο και έπειτα οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν τη διαφορά στα 6 τέρματα (14-20). Ο Γεωργιάδης στο 59′ ήταν αυτός που “έγραψε” το τελικό 15-22.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα χάντμπολ, την Τετάρτη (06/02) όταν και υποδέχεται τον Φοίβο Σύκεων για την 16η αγωνιστική της Handball Premier. Ο λόγος του εμβόλιμου αγώνα, είναι ο ευρωπαϊκός αγώνας της ΑΕΚ κόντρα στην Ramhat Hashron το άλλο Σάββατο (09/02).

Αερωπός Έδεσσας – ΑΕΚ 15-22