ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα (3-0) στη Θεσσαλονίκη

Την ήττα με 3-0 σετ εκτός έδρας γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015. Η “Ένωση” παρά το καλό ξεκίνημα στο πρώτο σετ, έχασε τη συγκέντρωση της και έμεινε πίσω στο σκορ, ενώ όταν στο τρίτο σετ βρέθηκε κοντά στο να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ο διαιτητής με μία αδιανόητη απόφαση έγειρε την πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων. Κορυφαίος γ

Στο πρώτο σετ, με τον Στοΐλοβιτς να ξεκινά ζεστός, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-5. Ο Ηρακλής μείωνε συνεχώς στον πόντο έως το 7-8, όταν και η “Ένωση” με σερί 2-0 ξέφυγε με 3 πόντους (7-10). Ένα νέο 2-0 από τον Κανέλλο, ανέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους (8-12), με την ΑΕΚ να κολλάει επιθετικά στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα τα λάθη της “Ένωσης” και ανέτρεψαν το 8-12 σε 15-14. Οι παίκτες του “Δικεφάλου” ισοφάρισαν σε 16-16, 17-17 και 18-18, αλλά ο “Γηραιός” με δυνατά σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή της ΑΕΚ και κατέκτησε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ έως το 3-3. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 3-0 (6-3) και εν συνεχεία ανέβασα την διαφορά στους 4 (10-6). Η ΑΕΚ με τον Λάππα και τον Στοΐλοβιτς προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως ο Κλίντι έκανε με καρφί το 13-8. Ένα χαμένο σερβίς του Κρέτση και μία επίθεση του Ντίνα ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (17-11), με την “Ένωση” να μην ξαναμπαίνει στο σετ (25-17).

Στο τρίτο σετ, ο Ηρακλής ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 6-3 και 7-4. Οι “κυανόλευκοι” διατήρησαν τη μεγάλυ διαφορά στο προβάδισμα έως το 10-6, όταν και ο Στοΐλοβιτς με επίθεση και δύο άσσους μείωσε σε 10-9. Η ΑΕΚ ξαναμπήκε για τα καλά στο σετ και με τους Χαραλαμπίδη και Ιμπραγκίμοβ διατηρήθηκε στο -1 (12-11, 13-12). Κανέλλος, Στοΐλοβιτς και Σαλαφζούν μετέτρεψαν το 14-12 σε 14-15, ενώ στη συνέχεια ο Στοΐλοβιτς με δύο νέους άσσους “έγραψε” το 18-19 και 18-20. Ο Ηρακλής επανήλθε και πέρασε μπροστά με 22-21 όταν έγινε μία φάση (από τις πολλές που γίνονται σε αγώνες της ομάδας μας όλη τη χρονιά…) που έκρινε το σετ και κατ’ επέκταση τον αγώνα. Η ΑΕΚ είχε επίθεση, ο Ηρακλής έβγαλε δύσκολη άμυνα με τον Προύσαλη να πέφτει κάτω και τον διαιτητή να διακόπτει κατά τη διάρκεια της φάσης τον αγώνα για τραυματισμό! Ο αρχηγός της “Ένωσης”, Ηλίας Λάππας, διαμαρτυρήθηκε με τον διαιτήτη να του δίνει κόκκινη κάρτα και τον Ηρακλή να παίρνει πόντο (23-21). Παρά τα παράπονα των παικτών του “Δικεφάλου” η απόφαση δεν άλλαξε και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-21.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το πρώτο Σαββατοκύριακο του Μαρτίου (02-03/03), όταν και θα οριστεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Παμβοχαϊκό για την 18η αγωνιστική, καθώς την 17η αγωνιστική η “Ένωση” έχει ρεπό.

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΑΕΚ 3-0
: 25-19, 25-17, 25-21.