ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα με 39-22, στη Νέα Ιωνία

Την ήττα με 39-22 γνώρισε η γυναικεία ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ από τον Ο.Φ Νέας Ιωνίας, εκτός έδρας, για την 10η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Η «Ένωση» είχε εξ’ αρχής δύσκολη αποστολή κόντρα στιην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, με τις απουσίες της Μάγκου και της Παύλου να δένουν τα χέρια του προπονητή της «Ένωσης», ενώ στο 3ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας και η Μπόργκες.

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ στο 1ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την γηπεδούχο ομάδα να κάνει ένα γρήγορο επιμέρους σκορ (3-0), παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο. H ομάδα του ΟΦΝΙ με «όπλο» τον αιφνιδιασμό απέκτησε μεγάλη διαφορά στο σκορ στο 15′ (13-5). Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 22-9.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρος η ΑΕΚ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να βάλει φρένο στην φόρα της γηπεδούχου ομάδας, χωρίς όμως επιτυχία. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +13 (16-13) έως το 40′ ενώ στη συνέχεια εκμεταλλεύθηκαν λάθη των «κιτρινόμαυρων». Η «Ένωση» παρά την προσπάθεια που έκανε δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 39-22.

ΟΦΝΙ – ΑΕΚ 39-22
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 9-3, 13-5,1 6-7, 20-7, 22-9 (ημ.), 25-10,27-13, 31-15, 33-17, 36-19, 39-22.
ΟΦΝΙ (Σάσα Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανιά 2, Μουρατίδου 1, Ανδρίτσου 1, Κοτρώτσιου, Κουμίροβα 6, Κρντς 3, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Κεπεσίδου 8, Γιαννοπούλου 1, Ντιμτσούδη 3, Χαριτίδη 3, Νταβίντοβιτς 3, Στουγιανίδου 8.
ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου , Καραγιάννη 1, Φράγκα 1, Ψαριώτη 4, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 13, Κατσίκα, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη 1, Χ. Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 2, Μπόργκες, Πατρώνη.
Διαιτητές: Λεφάκης-Γιακαλής. Δίλεπτα: 3-5.