ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα με ανατροπή (3-2 σετ) από τον Άθλο στην Ορεστιάδα

Με 3-2 σετ ηττήθηκε στο «Νίκος Σαμαράς» της Ορεστιάδας η ανδρική ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ από τον τοπικό Άθλο για την 4η αγωνιστική της Pre League. Η «Ένωση» σε ένα απίστευτο παιχνίδι και πραγματοποιώντας ειδικά στα 2 πρώτα σετ μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της τη φετινή σεζόν, δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη και έμεινε πίσω στη βαθμολογία. Πλέον ακολουθούν σημαντικά εντός έδρας παιχνίδια (δείτε τη βαθμολογία εδώ), τα οποία θα πρέπει να κερδίσει. Το παιχνίδι μάλιστα θα μπορούσε να είχε ολοκληρωθεί με τρίποντο της ΑΕΚ, ωστόσο στο τέταρτο σετ και με το παιχνίδι ισόπαλο, ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα να πάρει προβάδισμα.

Η ΑΕΚ δεν έπαιξε ούτε στην Ορεστιάδα μόνη της, καθώς το «παρών» έδωσαν και φίλαθλοι της ομάδας από την περιοχή, στηρίζοντας τα «χρυσά μωρά» του Άκη Χατζηαντωνίου.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ με τον Ράμος να παίζει εντυπωσιακά σε πρώτο χρόνο και τον Παύλου να κερδίζει άσσο, προηγήθηκε με 3-1. Πέπερ και Θεοδόσης με μπλοκ διατήρησαν το +2 για την «Ένωση» (4-6), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 6-6. Ο Παύλου πήγε στη γραμμή του σερβίς και με εντυπωσιακά χτυπήαμτα έφερε την ΑΕΚ στο +4 (6-10). Ο Χαντ ανέβασε ρυθμούς και πήρε πάνω του σημαντικές επιθέσεις και με δυνατά καρφιά κράτησε τη διαφορά στους 4 πόντους (9-13). Ο Πετσιάς με άσσο και οι Ράμος και Παύλου με πολύ ωραία τελειώματα, ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους (9-17). Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και οι Χαντ και Παύλου τελείωσαν το σετ υπέρ του «Δικεφάλου» με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, οι «κιτρινόμαυροι« με τον Πίπερ να κάνει ό,τι θέλει στο φιλέ, προηγήθηκε με 5-1. Οι ακρίτες μείωσαν σε 6-9, αλλά ο Χαντ με καρφί, ο Θεοδόσης με μπλοκ και ένα λάθος των γηπεδούχων ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (6-12). Ο Άθλος εκμεταλλευόμενος ορισμένα λάθη της ΑΕΚ, μείωσε σε 9-12, αλλά ο Χαντ με δυνατό καρφί άλλαξε την περιστροφή των αντιπάλων. Ο Ράμος με έξυπνο τελείωμα έκανε το 9-14, ενώ ο Παύλου πήγε στη γραμμή του σερβίς στο 10-15 και έφερε την ΑΕΚ στο +7 με απίστευτους άσσους, δυσκολεύοντας ανεπανόρθωτα την αντίπαλη υποδοχή (10-22). Η ΑΕΚ με ευκολία κατέκτησε τελικώς το σετ με 25-13.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν κεφάλι στο σκορ με 4-1 και 5-2. Η ΑΕΚ μείωσε σε 7-5, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ, φτάνοντας και το +5 (13-8). Με δυνατό καρφί του Χαντ και απευθείας πέρασμα από τον Πετσιά, η ΑΕΚ πλησίασε στο σκορ (14-11), ενώ το τριπλό μπλοκ από Θεοδόση, Πίπερ και Πετσιά, ανάγκασε τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ (14-12). Με σερί 4-0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6 πόντους (18-12), με τον Αδάμ να σταματάει το αντίπαλο σερί με καρφί από το κέντρο (18-13). Ο Άθλος προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους (22-15), με το σετ να καταλήγει στα χέρια του με σκορ 25-19.

Στο τέταρτο σετ, η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 3-2. Ο Χαντ με ένα μπλοκ και μία επίθεση έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 3-4. Ο Χαντ έβγαλε εντυπωσιακή άμυνα και ο Παύλου με καρφί έκανε το 5-7, με τους «κιτρινόμαυρους» να πανηγυρίζουν έξαλλα. Ο Θεοδόσης με άσσο ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (6-9), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 9-9, μετά από λάθη της «Ένωσης». Με την είσοδο του Αδάμ η ΑΕΚ έβαλε ακόμα περισσότερο ύψος στο παιχνίδι της και με σερί μπλοκ πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-13. Η Ορεστιάδα μείωσε σε 11-13, με την ΑΕΚ να απαντάει με νέο σερί 2-0 για το 15-11. Οι γηπεδούχοι με δικό τους σερί 4-0 έφεραν το ματς στα ίσια, με τον, Άκη Χατζηαντωνίου να καλεί τάιμ άουτ (15-15). Για ακόμα μία φορά τη φετινή σεζόν, διαιτητής του αγώνα αποφάσισε να βάλει το… χεράκι του. Ο Χαντ σε επίθεση πήρε το μπλοκ άουτ ακριβώς μπροστά στο ύψος των ματιών του διαιτητή, όμως εκείνος έδωσε άουτ! Αυτό προκάλεσε τη δικαιολογημένη «έκρηξη» των παικτών της ΑΕΚ και του προπονητή Άκη Χατζηαντωνίου, με τον διαιτητή να αποβάλλει τον τεχνικό της ΑΕΚ και παράληλλα να δίνει ακόμα έναν πόντο στους γηπεδούχους μετατρέποντας το 15-16 σε 17-15! Η ΑΕΚ ακόμα κι έτσι με τον Χαντ και τον Ράμος έφερε το ματς στα ίσια (17-17, 18-18). Ο Πετσιάς με εντυπωσιακό μπλοκ έκανε το 19-19 και ο Παύλου με ωραίο καρφί το 20-20. Ο Θεοδόσης με τρομερό σερβίς πήρε τον άσσο και έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» με 21-20. Οι γηπεδούχοι με επίθεση και μπλοκ ανέτρεψαν την κατάσταση (23-21). Ο Παύλου με καρφί έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ (23-22), αλλά το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-22.

Στο τάι μπρέικ, Παύλου και Ράμος, καθώς και ένα λάθος των γηπεδούχων, έδωσαν το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 3-1. Ο Χαντ έστειλε άουτ τη μπάλα, αλλά ο Ράμος με καρφί έκανε το 2-4. Ο Χαντ πήρε το αίμα του πίσω με εύστοχη επίθεση σημειώνοντας το 3-5, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι απάντησαν για το 5-5. Ο Πετσιάς με μπλοκ έβαλε εκ νέου μπροστά την ΑΕΚ μετά από πολύωρη «μάχη» για το 5-6, ενώ τον μιμήθηκε ο Θεοδόσης για το 5-7. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και πάλι στο σετ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 8-7. Η Ορεστιάδα έφτασε και στο +2 (10-8), όμως ένα σερβίς στο φιλέ, μία επίθεση από τον Καπίρη και ένα δυνατό καρφί του Ράμος έβαλαν την ΑΕΚ οδηγό με 11-10! Οι ακρίτες πέρασαν εκ νέου μπροστά με 12-11, με τον Χαντ να ισοφαρίζει σε 12-12. Το 13-12 της Ορεστιάδας ανάγκασε τους «κιτρινόμαυρους» να καλέσουν τάιμ άουτ. Ο Χαντ έστειλε τη μπάλα άουτ δις και η ΑΕΚ ηττήθηκε με 15-12 και 3-2 σετ.