ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα με το «έτσι θέλω» των διαιτητών στη Χίο

Με άδεια χέρια επιστρέφει από τη Χίο η ανδρική ομάδα Πόλο της ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 8-7, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Η «Ένωση» τα έδωσε για όλα να κατακτήσει την 4η διαδοχική της νίκη, ωστόσο είχε απέναντί της για ακόμη μία φορά στη σεζόν εχθρική διαιτησία, από τους κ.κ. Μοίραλη-Κωνσταντινίδη (διαβάστε λεπτομέρειες εδώ).

Ένα μεγάλο «ευχαριστώ» αξίζει στον κόσμο της ΑΕΚ που βρέθηκε στο Ιωνικό Κολυμβητήριο και στήριξε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό την ομάδα μας.

Η ΑΕΚ παραμένει στην 4η θέση της βαθμολογίας, την οποία και καλείται να διατηρήσει έως το τέλος της κανονικής διάρκειας, παρά το δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, αν μπορεί να γίνει λόγος για αυτό μετά τα την απαράδεκτη διαιτησία που αντιμετώπισαν οι «κιτρινόμαυροι», στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5-4, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Κοκκινάκη. Στο β’ μέρος και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η ομάδα του κόουτς Βενετόπουλου έφτασε στο +2, δείχνοντας ότι μπορεί να φύγει με τους 3 βαθμούς από το νησί. Ωστόσο, με τα συνεχή διαιτητικά λάθη και με ορισμένες λάθος επιλογές στην επίθεση, τελικώς γνώρισε την ήττα με 8-7.

ΝΟ Χίου – ΑΕΚ 8-7
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-4, 1-2, 3-0.
ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Καρακούρος, Μιμίδης 1, Παππάς 2, Γιαϊσίνοβιτς, Χαλατζιάν, Καρακάσης 2, Κανδιόγλου, Τζώρτζης 1, Παζαΐτης, Χατζηστεφάνου, Βέκκος 1, Γαβαλάς Ι. 1, Γιανναράς, Αμπάζης.
ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Αβαγιανός, Σταμέλος 1, Κοκκινάκης 3, Βούκσεβιτς 1, Γαλάνης, Γκάτσος, Μαρινάγης, Παπάκος 1, Στελλάτος, Αράγια 1, Μαυρωτάς Άρ., Ζακχαίος, Ζαχόπουλος.