ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στην Καλαμάτα

Με 3-1 σετ ηττήθηκε από την Καλαμάτα εκτός έδρας η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Γ’ Ομίλου της Pre League. Οι «κιτρινόμαυροι» σε έναν αγώνα δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον για τους ίδιους, τα έδωσαν όλα, κόντραραν στα ίσια μία ισχυρή ομάδα και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί σε κρίσιμα σημεία θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει βαθμό ή βαθμούς.

Πλέον, η ΑΕΚ σχεδιάζει την επόμενη μέρα του τμήματος με στόχο την άμεση επιστροφή του τμήματος στην κορυφαία κατηγορία.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 10-10. Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 11-13, με τους Ράμος και Χαντ. Οι γηπεδούχοι έφεραν το σετ στα ίσια 18-18, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν μία ανάσα από το σετ (22-23). Όμως, με τους «κιτρινόμαυρους» να πέφτουν πάνω στο μπλοκ των «Λύκων», το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-23.

Το κακό ξεκίνημα πλήρωσε η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ. Παρά το 3-4, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 11-2 και ξέφυγαν στο σετ με 14-6. Με τον Χαντ να παίρνει πληθώρα επιθέσεων πάνω του, η «Ένωση» προσπάθησε να μειώσει, χωρίς όμως να το καταφέρει και τελικά να χάνει το σετ με 25-14.

Στο τρίτο σετ, η Καλαμάτα είχε το πάνω χέρι, προηγούμενη με 6-3, 9-6, 12-8, 14-10. Το +4 διατηρήθηκε έως το 17-13, όταν και η ΑΕΚ με σερί 3-0 μείωσε σε 17-16. Χαντ και Παύλου με δυνατά χτυπήματα δημιούργησαν προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή και η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 19-19. Ο Παύλου έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 21-22, ενώ το δυνατό σερβίς του Χαντ οδήγησε στο 21-23. Έτσι, και πάλι ο Χαντ με καρφί έκανε το 25-23 και μείωσε σε 2-1 σετ για την ΑΕΚ.

Στο τέταρτο σετ, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Με τον Πετσιά στο μπλοκ, αλλά και τον Χαντ να μην έχει αντίπαλο στο φιλέ, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 11-13. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 13-13, ενώ πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 17-15 και 19-17. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν εκ νέου σε 21-20, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο χάνοντας το σετ με 25-22 και το παιχνίδι με 3-1 σετ.

ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΑΕΚ 3-1
: 25-23, 25-14, 23-25, 25-22.