ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στο ντέρμπι και τώρα μόνο… «3×3»

Με 4-1 ηττήθηκε εντός έδρας η ΑΕΚ από τον Παναθηναϊκό για την 15η αγωνιστική της Futsal Super League. Οι «κιτρινόμαυροι» γνώρισαν τη 2η διαδοχική τους ήττα στο Πρωτάθλημα και πλέον βρίσκονται μόλις στο +3 από το «τριφύλλι» και στο +4 από τον Δούκα (έχει 1 παιχνίδι λιγότερο), ενώ απομένουν μόλις 3 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας (δείτε τη βαθμολογία εδώ). Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα θα αντιμετωπίσει τις τελευταίες αγωνιστικές τον Ηνίοχο, το Νέο Ικόνιο και το Φάληρο με μοναδικό στόχο το «3×3», το οποίο και θα «σφραγίσει» την κατάκτηση της 1ης θέσης και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η «Ένωση» εμφανίστηκε αρκετά αγχωμένη, ωστόσο θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι στο 12′ έκαναν το 0-1. Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν και βρήκαν την ισοφάριση άμεσα με τον Ασημακόπουλο με ωραίο τελείωμα στο 15′. Ο Παναθηναϊκός λίγο πριν βγει το ημίχρονο εκάνε το 2-1.

Με την έναρξη του β’ μέρους η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς επιτυχία ωστόσο. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ ρίσκαρε βάζοντας έξτρα παίκτη στο παιχνίδι και αγωνιζόμενη χωρίς τερματοφύλακα. Οι φιλοξενούμενοι έτσι σε ένα κλέψιμο της μπάλας σκόραραν σημειώνοντας το 1-3, ενώ λίγο πριν την εκπνοή, διαμορφώθηκε το τελικό 1-4.

ΑΕΚ – Παναθηναίκός ΑΟ 1-4