ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Κέρδισε 3-0 την Λαμία, ετοιμάζεται για ντέρμπι!

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε η ομάδα βόλεϊ γυναικών της ΑΕΚ, κερδίζοντας με 3-0 σετ την Λαμία στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας για την 7η αγωνιστική της Pre League. Έτσι, ο “Δικέφαλος” ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς μόλις ένα βαθμό πίσω από τον ΠΑΟΚ.

Η “Ένωση” μπήκε δυνατά στο παινχίδι αποκτώντας από νωρίς μια διαφορά 5 πόντων (6-1), αναγκάζοντας τον προπονητή της Λαμίας να πάρει νωρίς το 1ο τάιμ άουτ της ομάδας του. Οι “κιτρινόμαυρες” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμο, κρατώντας την διαφορά των 5 πόντων (10-5), μένοντας συγκεντρωμένες καθ’ όλη την διάρκεια του σετ. Οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να ξαναμπουν στη διεκδίκηση του σετ, με το 1-0 να γίνεται εύκολα με σκορ 25-14.

Στο δεύτερο σετ, η Λαμία προηγήθηκε με 8-6. Με την Χρήστου στο σερβίς η ΑΕΚ “έτρεξε” ένα σερί 3-0, παίρνοντας εκ νέου κεφάλι στο σκορ (9-8). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, μέχρι τους 20 πόντους, όταν η ΑΕΚ με όπλο το μπλοκ της και την πίεση στο σερβίς ξέφυγε και έκανε το 25-21 και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-3, με την ομάδα της Λαμίας να ισοφαρίζει σε 6-6. Οι φιλοξενούμενες διατηρούσαν για ώρα μία διαφορά ενός πόντου, ενώ έφτασαν και στο σετ πόιντ με 23-24. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτριες της Ελένης Μεμετζή δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους και όχι μόνο ισοφάρισαν σε 24-24, αλλά τελείωσαν και το παιχνίδι με 26-24 και 3-0 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ, το επόμενο Σάββατο (08/12, 20:00) με το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Η Ελένη Μεμετζή δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα στο aek.gr: “Η Λαμία ήταν αήττητη μέχρι σήμερα. Είναι μία πολύ μαχητική ομάδα, με πάθος και έπαιξε πολύ καλά και στα τρία σετ. Το σημαντικό για εμάς είναι ότι πήραμε μία καθαρή νίκη και πηγαίνουμε με καλή ψυχολογία στην έδρα του Παναθηναϊκού για το ντέρμπι. Ο κόσμος σήμερα μας έδωσε μεγάλη ώθηση και ανέβασε την ψυχολογία των κοριτσιών. Τον ευχαριστούμε και τον καλούμε να έρθει ακόμα πιο μαζικά δίπλα στην ομάδα“.

Με τη σειρά της η Σία Τοτσίδου σχολίασε: “Αγωνιστήκαμε κόντρα σε μια ομάδα που βρίσκεται στην ίδια βαθμολογική θέση με εμάς. Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα καλό τεστ για το ματς της επόμενης εβδομάδας κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου θέλουμε και εκεί την νίκη. Σίγουρα η παρουσία του κόσμου μας έδωσε παλμό και ελπίζω να απόλαυσαν το θέαμα“.

ΑΕΚ – ΑΟ Λαμίας 2013 3-0
: 25-14, 25-21, 26-24.
ΑΕΚ (Μεμετζή): Γιοβάνη 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ), Εικοσπεντίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τέζα 6 (2/2 επ., 4 άσσοι), Τοτσίδου 14 (10/25 επ., 4 άσσοι, 53% υπ.), Χρήστου 14 (11/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 62% υπ.), Μπελιά (λ, 50% υπ.), Ζίγκα 1 (1/3 επ.), Μπανίκα, Ντόνα.
ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Κιουτσιούκη 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ), Μπούκουρα 9 (6/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ.), Πανοπούλου 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαββίδου 2 (0/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Υφαντή 6 (3/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φαλέγκα 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 64% υπ.) / Κλέτσα (λ, 38% υπ.), Κόμνου (λ), Τσιούμα.