ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Κέρδισε και τον Ηνίοχο

Με 4-1 επικράτησε εκτός έδρας η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ του Ηνίοχου για την 17η αγωνιστική της Futsal Superleague. Η “Ένωση” ήταν καλύτερη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και έφτασε στο τρίποντο ανεβάζοντας τη διαφορά της από το δεύτερο Δούκα στους 7 βαθμούς, έστω και με παιχνίδι περισσότερο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι “κιτρινόμαυροι” απείλησαν με τους Γούση και Ντάτη στο ξεκίνημα, ενώ ακολούηθησε ένα ακόμα σουτ από τον Δελλαπόρτα. Μέσα σε 20″ ο Ντάτης είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει δις με τα πόδια, ενώ όμοια κατάληξη είχε το σουτ του Αρτινού. Από το κόρνερ που κέρδισε ο Αρτινός προήλθε, ωστόσο, το 0-1, καθώς ο Ντάτης με δυνατό σουτ βρήκε δίχτυα, στο 13′. Ο Θεοφίλου στο 15′ έκανε μία σπουδαία απόκρουση, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ταρνανίδης βρήκε το δοκάρι. Στο 17′, όμως, Αρτινός, Γούσης και Μάνος συνδυάστηκαν υπέροχα και ο τελευταίος “έγραψε” το 0-2. 2:36 πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Γούσης έκανε το 0-3, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στην εκπονή σε 1-3.

Στο δεύτερο μέρος, στο 22′ ο Γούσης έχασε την ευκαιρία για τέταρτο γκολ, όμως αστόχησε. Τελικά το 1-4 το σημείωσε ο Μάνος που μετά από πάσα του Θεοφίλου με τα χέρια τσίμπησε τη μπάλα από τον αντίπαλό του και βγήκε σε τετ α τετ χωρίς να λαθέψει. Ακολούθησαν πολλές ευκαιρίες για το “Δικέφαλο”, με μεγαλύτερη στο 31′ με δοκάρι του Μάνου, με το 1-4 τελικά να μένει μέχρι το φινάλε.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ, την προσεχή Τετάρτη (15/01, 19:45) όταν και φιλοξενείται από τον Ερμή Ζωγράφου σε νοκ άουτ αγώνα για τη Φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ηνίοχος ΠΟΑΣΑ – ΑΕΚ 1-4