ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Κέρδισε με ψυχή 3-2, άφησε βαθμό!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 της Αρτέμιδος Κορυδαλλού στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Pre League και ξεκίνησε με το “δεξί” τις υποχρεώσεις της στον β’ γύρο του πρωταθλήματος. Τα κορίτσια της ΑΕΚ παρά την καλή εμφάνιση στο πρώτο σετ, έχασαν με κάτω τα χέρια τα δύο επόμενα, ενώ στο τέταρτο σετ χρειάστηκε μία μεγάλη ανατροπή για την ισοφάριση και την τελική νίκη στο τάι μπρέικ.

Το σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας γέμισε από κόσμο που με την κόσμια συμπεριφορά του και την φωνή του έδωσε ώθηση στις αθλήτριες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη. Η ΑΕΚ έφτασε έτσι τους 30 βαθμούς μειώνοντας στον πόντο την διαφορά από την κορυφή. Ωστόσο, οι “κιτρινόμαυρες” άφησαν έναν πολύτιμο βαθμό, που αν και νωρίς να ειπωθεί ακόμα, μπορεί να τους κοστίσει όσον αφορά την κατάκτηση της 1ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν προβάδισμα 3-5. Οι “κιτρινόμαυρες” πλησίασαν στο σκορ (6-6, 7-8) και με σερί 4-0 (11-8), ανάγκασαν τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ. Με την Τέζα να διαλύει την αντίπαλη υποδοχή με το σερβίς της, η ΑΕΚ επέκτεινε το σερί της στο 7-0 και προηγήθηκε με 14-8. Η Ζίγκα με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 16-9, με την ομάδα του Κορυδαλλού να μειώνει σε 16-11. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που μείωσε ιδιαίτερα η Άρτεμις, με την Τοτσίδου να καρφώνει για το 25-16 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, παρά το αρχικό 1-0, οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 1-2 και ανέβασαν την διαφορά στους 3 (3-6). Η Καββαδία με καρφιά και η Τέζα με μπλοκ μείωσαν άμεσα στον πόντο (5-6). Οι “κιτρινόμαυρες” συνέχισαν να πιέζουν στο σερβίς με στόχο καλύτερες πιθανότητες στο μπλοκ, γεγονός που λειτούργησε με τις Ζίγκα και Τέζα να κάνουν το 9-8. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν άμεσα και με σερί 3-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με 9-11. Με πρωταγωνίστρια την Γιοβάνη η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 11-11 και προσπέρασε με 12-11, αλλά η ομάδα από τον Κορυδαλλό με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, ανάγκασε τον Μανώλη Αποστολογιωργάκη να καλέσει τάιμ άουτ (12-15). Με επιθέσεις της Ζίγκα η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει (13-15, 14-17), με την φιλοξενούμενη ομάδα να ξεφεύγει με 14-20. Η Γιοβάνη πήγε στο σερβίς και “έριξε” τη διαφορά στους 3 (17-20). Η ΑΕΚ μείωσε σε 19-21 και 20-22 με την Τοτσίδου. Η Ζίγκα με μπλοκ έκανε το 21-22, αλλά η Τοτσίδου δέχτηκε μπλοκ στην επόμενη φάση (21-23). Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο σετ μπολ (22-24), η Γιοβάνη μείωσε (23-24), αλλά η Άρτεμις ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ (23-25).

Στο τρίτο σετ, οι “κιτρινόμαυρες” μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 4-1 και 6-2. Η ομάδα από τον Κορυδαλλό απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε σε 6-6, με τον τεχνικό της “Ένωσης” να καλεί τάιμ άουτ. Το σερί της φιλοξενούμενης ομάδας έφτασε το 7-0 (6-9), πριν το ανακόψει η Τοτσίδου (7-9). Η “Ένωση” πλησίασε με άσσο της Καββαδία σε 9-10, αλλά και πάλι με την Ράπτη η Άρτεμις πήρε διαφορά τριών πόντων (9-12). Η ΑΕΚ έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει, έχοντας προβλήματα στην υποδοχή, με τις φιλοξενούμενες να ανεβάζουν τη διαφορά στους 5 (12-17). Η Χρήστου μείωσε σε 14-18, με τις παίκτριες του “Δικεφάλου” έκτοτε να παίρνουν μόλις ένα πόντο και να χάνουν το σετ με 15-25 (1-2).

Στο τέταρτο σετ, η Άρτεμις πήρε κεφάλι στο σκορ με 0-3. Η ΑΕΚ αντέδρασε, ισοφάρισε σε 3-3 με την Γιοβάνη και προσπέρασε με 4-3. Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +2 (6-4), αλλά νέα λάθη έδωσαν το προβάδισμα στις φιλοξενούμενες (6-7). Με την Γιοβάνη να “εκτελεί” και να σερβίρει η “Ένωση” πήρε εκ νέου την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (8-7). Η Τοτσίδου με δυνατό καρφί έκανε το 10-8, με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν αμέσως σε 10-10. Με τις Τοτσίδου και Γιοβάνη να παίρνουν στις πλάτες τους την ΑΕΚ, οι “κιτρινόμαυρες” έφτασαν στο +2 (14-12). Η Άρτεμις Κορυδαλλού απάντησε για άλλη μία φορά με σερί 4-0 και προηγήθηκε με 14-16. Με την Ράπτη να παίρνει συνεχόμενους άσσους η διαφορά έφτασε αρχικά τους 3 (15-18) και στη συνέχεια τους 4 πόντους (16-20). Από το 17-21 η ΑΕΚ “έτρεξε” ένα σερί 6-0 με την Τοτσίδου να εκτελεί με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο και την “Ένωση” να παίρνει προβάδισμα με 23-21. Η Χρήστου αστόχησε στο 8ο σερβίς της (23-22), όμως η “Ένωση” με την Καββαδία να παίρνει άσσο έκανε το 2-2 στα σετ (25-22).

Στο τάι μπρέικ, η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1, 2-3), με σερί 4-0 με πρωταγωνίστρια την Καββαδία “ξέφυγε” με 6-3. Η Τοτσίδου με δύο διαδοχικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (9-4). Η Καββαδία με μπλοκ έκανε το 10-4, ενώ η Τοτσίδου με μονό μπλοκ διατήρησε το +6 (11-5). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-7, αλλά με την Γιοβάνη η ΑΕΚ έφτασε στο 13-7 και με την Τοτσίδου έφτασε στο 15-8 και το 3-2 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το Σάββατο 26 Ιανουαρίου (17:00) στην Θεσσαλόνικη με αντίπαλο την ΧΑΝΘ.

ΑΕΚ – ΑΓΣ Άρτεμις Κορυδαλλού 3-2
: 25-16, 23-25, 15-25, 25-22, 15-8.
ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 20 (17/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζίγκα 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τέζα 7 (4/4 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 22 (19/56 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ.), Χρήστου 11 (9/20 επ., 2 άσσοι, 28% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 67% υπ.), Μπελιά (λ, 44% υπ.), Αντωνιάδη, Μπανίκα.
ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ (Μπουτσορής): Ευθυμιοπούλου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.), Κασδοβασίλη 5 (2/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λουκά 14 (7/22 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 13 (8/17 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπαστεργίου 5 (3/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτη 15 (12/48 επ., 3 άσσοι, 60% υπ.) / Τουλγαρίδου (λ, 53% υπ.), Παπαδιώτη (λ, 29% υπ.), Αποστολάκη 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ.), Κάλλη.