ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“Πάτησε” Παναθηναϊκό και κορυφή!

Την μεγαλύτερη νίκη της (μέχρι την επόμενη) στη φετινή σεζόν πέτυχε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ που στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Futsal Superleague επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού εντός έδρας με 4-2, ανεβαίνοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η ΑΕΚ “έπιασε” τον Παναθηναϊκό στους 52 βαθμούς και την 1η θέση, όμως λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων, απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου. Στο κλειστό του Καματερού βρέθηκαν 100 και πλέον φίλοι των “κιτρινόμαυρων” που πανηγύρισαν έντονα την σημαντική αυτή νίκη των παικτών του Γιάννη Ζιάβα.

Η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο με στόχο να πιέσει από το πρώτο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη ήθελαν να “χτυπήσουν” στην αντεπίθεση, όπως και έγινε. Πριν συμπληρωθεί το 3ο λεπτό, από μία στημένη φάση, οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ, ενώ λίγο αργότερα έχασαν μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Η “Ένωση” ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 8′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ από τα δεξιά. Ο Θεοφίλου ένα λεπτό μετά φώναξε “παρών” και σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα της ΑΕΚ. Στο 9′ ο Δελλαπόρτας έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε για λίγο τη μπάλα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Στο 13:14 η “Ένωση” κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή και ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος, Δημήτρης Θανασάι, το μετέτρεψε σε γκολ με εξαιρετική εκτέλεση (1-1). Οι “κιτρινόμαυροι” όμως δεν έμειναν εκεί και στο επόμενο λεπτό μετά από περίτεχνη ενέργεια του Θανασάι, κέρδισαν πέναλτι. Ο άσσος της ΑΕΚ με το 36ο φετινό του τέρμα έκανε το 2-1 εν μέσω αποθέωσης.

To “τριφύλλι” απάντησε αμέσως και ισοφάρισε από τα πλάγια σε 2-2. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα να καταλογιστεί νέο πέναλτι, αλλά ο Θανασάι αυτή τη φορά βρήκε δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να πραγματοποιεί μία σπουδαία απόκρουση. 1,5 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Θεοφίλου απέκρουσε πέναλτι του Παναθηναϊκού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα και στην τακτική με αποτέλεσμα να μην έχουμε κάποια μεγάλη φάση στα πρώτα λεπτά. Στο 25′ ο Θανασάι πήρε την μπάλα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, παίκτης των “πράσινων” βρέθηκε από πίσω του, με τον αθλητή μας να πέφτει στο παρκέ. Ο διαιτητής ωστόσο, σε μία φάση, που δεν ήταν διόλου φανερό το τι συνέβη, έδωσε κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Θανασάι! Ο Μάνος στη συνέχεια με δυνατό σουτ απείλησε, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε δύσκολα, ενώ ίδια κατάληξη είχε και μία εκτέλεση φάουλ. Στο 30′, ο Αρτινός ανέβηκε από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Ηλιάδης με πλασέ έκανε το 3-2, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι “πράσινοι” πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης, ενώ έβαλαν και παίκτη παραπάνω αφήνοντας κενή την εστία τους. Οι “κιτρινόμαυροι” με εξαιρετικές τοποθετήσεις στην άμυνα δαιτήρησαν το υπέρ τους 3-2, ενώ με μακρινά σουτ απείλησαν και την κενή εστία του Παναθηναϊκού. Ένα λεπτό περίπου πριν το φινάλε η ΑΕΚ έκλεψε τη μπάλα, ο Δελλαπόρτας βγήκε μόνος του με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με όμορφο πλασέ “έγραψε” το 4-2 με όλο το κλειστό του Καματερού να πανηγυρίζει ξέφρενα. Το 4-2 ήταν και το τελικό σκορ, με όλη την ομάδα να χειροκροτείται από τους φίλους του “Δικεφάλου”.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας, απέναντι στον Ηνίοχο εκτός έδρας.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 4-2