ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

«Λύγισε» από την απειρία στην ευρωπαϊκή πρεμιέρα

Την ήττα με 13-6 γνώρισε η ΑΕΚ από τη BVSC Zuglo στην ευρωπαϊκή της πρεμιέρα στον 4ο Προκριματικό Όμιλο του LEN Euro Cup στο Νόβι Σαντ. Η «Ένωση» παρά το καλό της ξεκίνημα, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων, πληρώνοντας και την απειρία της, καθώς πρόκειται για την παρθενική της ευρωπαϊκή συμμετοχή.

Η Zuglo μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» για να προηγηθεί με 2-0. Ο Τσαταλιός με ωραίο σουτ μείωσε σε 2-1, σκοράρoντας το πρώτο ιστορικό ευρωπαϊκό τέρμα της ΑΕΚ. Οι Ούγγροι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 2 τέρματα διαφορά (3-1), όμως ακολούθησαν δύο γκολ από τον Krijestorac που έφεραν την ΑΕΚ μία ανάσα από την ισοφάριση (3-2, 4-3).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν αποβολή, με τον Δημήτρη Μάζη να καλεί τάιμ άουτ, με στόχο την άμεση ισοφάριση. Δυστυχώς, το γκολ δεν ήρθε και στην αμέσως επόμενη φάση υπήρξε αποβολή του Krijestorac, την οποία και εκμεταλλεύθηκαν οι Ούγγροι (5-3). Η Zuglo σε κάθε επίθεση με παίκτη παραπάνω έβρισκε το γκολ, με την «Ένωση» να μένει πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 6-3.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν εκ νέου την ευκαιρία να πλησιάσουν στο σκορ. Ο Τσιστράκης αποβλήθηκε με 3 ποινές και η Zuglo έφτασε στο 7-3, 5:18 πριν το τέλος της περιόδου. Η ΑΕΚ είχε κολλήσει επιθετικά, υποπίπτοντας σε λάθη ή πέφτοντας πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ που βρισκόταν σε πολύ καλή μέρα. Η Zuglo σημείωσε το 8-3 με πέναλτι, το οποίο και ήταν το σκορ της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Δίπλαρος βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ, μειώνοντας σε 8-4. Η απάντηση των Ούγγρων ήταν άμεση, καθώς με σερί 4-0, ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στα 8 τέρματα (12-4). Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει δις, με τους Τσαταλιό και Krijestorac, που διαμόρφωσαν το τελικό 13-6.

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει το Σάββατο (02/10, 19:00) την VK Vojvodina στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ομίλου.

BVSC Zuglo – AEK 13-6