ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Με άνεση στην επόμενη φάση η ΑΕΚ!

Με 41-19 επιβλήθηκε η ΑΕΚ του Άρη Νίκαιας στο πλαίσιο του 1ου Γύρου του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και “τσέκαραν” το εισιτήριο για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Σαλαμίνα HC με στόχο την είσοδο στο Final Four.

Ο Δημήτρης Δημητρούλιας δοκίμασε διάφορα σχήματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 7-0, με πλουραλισμό στην επίθεση. Η άμυνα του “Δικεφάλου” τσάκιζε… κόκαλα, με το σκορ να παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στα μέσα του α’ μέρους (16-4), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 19-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε σχεδόν όλη η ομάδα, με τον κόουτς να δίνει συνεχώς οδηγίες και βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει και των ευρωπαϊκών τελικών. Η αμυντική γραμμή του “Δικεφάλου” δέχθηκε μόλις 8 τέρματα σε 30′, ενώ στα αξιοσημείωτα σημειώνεται και η πρώτη επίσημη συμμετοχή του Βασιλείου-Τσάφου που σκόραρε και ένα γκολ, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 41-19.

ΑΕΚ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 41-19
Τα πεντάλεπτα
: 6-0, 10-2, 13-3, 16-4, 17-7, 19-11 (ημίχρονο), 23-12, 27-12, 32-13, 34-14, 37-16, 41-19
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Bauer, Αραμπατζής 6, Janca 1, Βασιλείου-Τσάφος 1, Δομπρής 3, Νικολαΐδης 2, Kosanovic, Μυλωνάς 3, Florido 2, Lemos 4, Παπαδιονυσίου 5, Nuic 1, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος 4, Buneta 2, Κεδέρης 5.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γρηγοράκης): Εφραιμίδης, Αθανασίου, Βλάχος 5, Μελετάκος Γ. 1, Σιλλόπουλος, Αλωπούδης 4, Καππέρης, Τζάνος, Μαλανδρένιας, Ταβλαρίδης, Ακερμανίδης 1, Ζιβούλοβιτς 2, Τόμσον 1, Παϊπάης 2, Χουρσουντιάν 2, Τζώρτζης 1.
Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης. Δίλεπτα: 2-1. Πέναλτι: 2/2-2/2.