ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΟΛΕΪ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Μόνο περηφάνεια για τα παιδιά μας!

Μπορεί να έχασε τον Τελικό, όμως όλη η οικογένεια της ΑΕΚ είναι υπερήφανη για τα παιδιά της! Η ομάδα Κ21 της Ακαδημίας Βόλεϊ, απώλεσε τον τελικό του Final Four της ΕΣΠΑΑΑ, καθώς ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Πανερυθραϊκό, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, που ωστόσο είχε αρκετά λάθος σφυρίγματα εις βάρος της ομάδας μας.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 10-10. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-1, πήραν κεφάλι στο σκορ (14-11), ενώ ξέφυγαν με 18-13. Η ΑΕΚ μείωσε μέχρι τους 3 πόντους (18-15), αλλά τελικώς έχασε το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 7-3. Η ΑΕΚ με ωραίο βόλεϊ και σε σωστές κινήσεις αρχικά μείωσε σε 11-9, και στη συνέχεια πλησίασε στον πόντο (13-12). Ο Πανερυθραϊκός διατήρησε το προβάδισμα ως το 18-15. Με σερί 4-0 οι «κιτρινόμαυροι» ανέτρεψαν την κατάσταση (18-19) και με τον Καβαρινό να τελειώνει σωστά τις φάσεις ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ, η ομάδας της Νέας Ερυθραίας πήρε από νωρίς το προβάδισμα (6-2, 10-4). Στο 13-5, οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 έφτασαν στο 18-5 και κατέκτησαν εύκολα το σετ με 25-13.

Στο τέταρτο σετ και πάλι το πάνω χέρι το είχε ο Πανερυθραϊκός, καθώς προηγούνταν με 1-0, 5-2, 6-2. Η ΑΕΚ μετέτρεψε το 13-7 σε 13-11, ενώ κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια σε 20-20. Ο Πανερυθραϊκός πήρε το προβάδισμα με 23-21 και στην επόμενη φάση η επίθεση του βρήκε στην αντένα. Όμως, η διαιτητής του αγώνα έδωσε μπλοκ άουτ, μετατρέποντας το 23-22 σε 24-21, ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με 25-21 και φυσικά με δίκαια παράπονα από πλευράς ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ συγχαίρει θερμά τους αθλητές και το τεχνικό τιμ της ομάδας για τις εμφανίσεις και την παρουσία τους, καθώς και για το ασημένιο μετάλλιο.

Πανερυθραϊκός – ΑΕΚ 3-1
: 25-17, 22-25, 25-13, 25-21.
ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Θεοδόσης , Πετσιάς, Καβαρινός, Χαλίλης, Τσαμουδάλης, Τζούλας, Θεοδοσίου (λ), Μάντζιος, Σαμουήλης, Φώλιας.